Aleja Hochbergów

0
Aleja Hochbergów w Wałbrzychu; fot. udostępniona przez Fundację Księżnej Daisy von Pless/autor: Marcin Jagiellicz
Reklama

Rodzinę Hochbergów, która była właścicielem zamku Książ na Dolnym Śląsku oraz zamku w Pszczynie, postanowiono upamiętnić w Wałbrzychu. Jedna z parkowych alei będzie nosiła nazwę „Aleja Rodziny Hochbergów”. Nadanie nazwy zaplanowano na 17 maja. Swój udział w tej uroczystości zapowiedzieli m.in. książę pszczyński Bolko von Hochberg wraz z żoną Marie-Elisabeth. Warto przypomnieć, że w Pszczynie też jest aleja poświęcona jednemu z Hochbergów – to aleja Jana Henryka XI.

„Rodzina Hochbergów była w posiadaniu zamku Książ w latach 1509-1943, a przez stulecia miała także status właścicieli miast Wałbrzycha, Boguszowa, Świebodzice, Szczawna Zdroju czy Mieroszów. To rodzinie von Hochberg Wałbrzych i okoliczne miejscowości zawdzięczają skomunikowanie z zachodem Europy i dynamiczny rozwój, a ich dawna rezydencja zamek Książ jest dzisiaj najważniejszym zabytkiem Dolnego Śląska i jedną z największych polskich atrakcji turystycznych. Nazwanie dotąd bezimiennej alei biegnącej od ul. Wrocławskiej w kierunku Mauzoleum Hochbergów i zamku Książ Aleją Rodziny Hochbergów będzie nie tylko symbolicznym uznaniem ich zasług dla zamku Książ i Wałbrzycha, ale i całej ziemi wałbrzyskiej. Biorąc pod uwagę zasługi rodziny Hochbergów w rozwoju miasta i ziemi wałbrzyskiej oraz promowanie swojej dawnej siedziby rodowej, jako ponadregionalnej atrakcji turystycznej, podjęcie niniejszej uchwały jest w pełni uzasadnione” – podali 25 kwietnia w uzasadnieniu uchwały wałbrzyscy radni.

Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpiła działająca od pięciu lat na zamku Książ Fundacja Księżnej Daisy von Pless. Pomysł poparli radni. Spodobał się także potomkowi Hochbergów – mieszkającemu w Monachium księciu Bolkowi von Hochbergowi, który jest 6. księciem pszczyńskim i baronem Książa. To wnuk słynnej księżnej Daisy von Pless i Hansa Heinricha XV. -Jestem bardzo szczęśliwy i dumny. Z całego serca dziękuję prezydentowi, Radzie Miejskiej Wałbrzycha oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless za tak godne upamiętnienie mojej rodziny – powiedział książę Bolko, gdy telefonicznie został poinformowany o decyzji wałbrzyskich rajców.

Książę Bolko ma przyjechać wraz z żoną księżną Marie-Elisabeth (Lilly) na uroczystość nadania nazwy alei w Wałbrzychu – 17 maja.

Reklama

Przypomnijmy, że w pod koniec października 2014 r. również w Pszczynie upamiętniono jednego z członków rodu Hochbergów nazwaniem alei (ziemią pszczyńską Hochbergowie rządzili od połowy XIX wieku). Alejka parkowa biegnąca w pobliżu nekropolii Hochbergów otrzymała nazwę „Jana Henryka XI” (to pradziadek odwiedzającego Książ i Pszczynę księcia Bolka).

Bolko Graf von Hochberg, VI książę pszczyński i baron Książa, z żoną księżną Lilly, w czasie nadania nazwy alei Jana Henryka XI w Pszczynie; książęca para spotkała się wtedy z uczniami SP nr 1 im. Książąt Pszczyńskich; 2014 r.; fot. Renata Botor-Pławecka
W Pszczynie jest aleja Jana Henryka XI (biegnie w pobliżu nekropolii Hochbergów na tzw. Kukułczym Wzgórzu). Na zdjęciu prawnuk Jana Henryka XI – książę pszczyński Bolko von Hochberg (w płaszczu) z żoną Marie-Elisabeth (Lilly); 2014 r.; fot. Renata Botor-Pławecka

W Pszczynie ustanowiono również Nagrodę im. Jana Henryka XI. Tej ostatniej sprawie towarzyszyły jednak kontrowersje. Historyk dr Jan Polak, autor publikacji na temat Hochbergów, zgłosił wiele zastrzeżeń do uzasadnienia pszczyńskiej uchwały wprowadzającej nagrodę. I jak dotąd nie ma informacji, by ktoś taką nagrodę dostał.
(reb)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj