Baner na szpitalu

0
Baner na szpitalu w Pszczynie, 12.04.2018; fot. RB

Na budynku szpitala w Pszczynie pojawił się duży baner z napisem: „Decyzją NFZ szpital zostanie zamknięty 30 czerwca – brońmy go!”. Co dalej ze szpitalem?

Do wywieszenia baneru wzywającego do obrony szpitala przyznaje się  prowadząca placówkę spółka Centrum Dializa. Jak się dowiedzieliśmy od rzecznika Witolda Jajszczoka, baner został powieszony wczoraj (czyli 11.04) na zlecenie spółki właśnie.

Przypomnijmy, że 20 marca br. Śląski NFZ rozwiązał umowę ze szpitalem w Pszczynie prowadzonym przez spółkę Centrum Dializa z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jak NFZ uzasadnił swą decyzję i jak wówczas komentował to przedstawiciel spółki – pisaliśmy szczegółowo tutaj. 

Obronę szpitala deklaruje powiat pszczyński, który stara się o jego przejęcie. Trwają przygotowania, by placówkę mogła prowadzić na przykład spółka Centrum Przedsiębiorczości w Woli, której powiat ma być 100-procentowym właścicielem (starosta mówił o tym na ostatniej sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego i powtórzył dziś, 12 kwietnia, na spotkaniu z dziennikarzami).

Jutro, czyli w piątek 13 kwietnia, ma się odbyć kolejne spotkanie starostwa z przedstawicielami Dializy. Na wtorek, 17 kwietnia, zaplanowane jest spotkanie robocze starosty pszczyńskiego w NFZ.

Jak nam dziś (12 kwietnia) powiedziała rzecznik Śląskiego NFZ Małgorzata Doros, na spotkaniu NFZ przekaże swoje propozycje prawne rozwiązania sytuacji dotyczącej szpitala i wtedy będzie można powiedzieć, jaki jest możliwy scenariusz. Jak zapewniła rzecznik, NFZ nie zamierza czekać z decyzjami do końca czerwca.

– Chcemy spokojnie usiąść przy stole, przedstawić swoje racje, wysłuchać koncepcji starostwa – zapowiada M. Doros i deklaruje poinformowanie opinii publicznej o ustaleniach.

W rozmowie z rzeczniczką Śląskiego NFZ usłyszeliśmy o zauważeniu przez NFZ dużej aktywności spółki Dializa (chodzi np. o wydane oświadczenie z informacjami o wysokości czynszu dzierżawnego płaconego powiatowi). Zdaniem rzecznik rozmowy powinny się toczyć głównie na linii spółka-starostwo, które chce płynnie przejąć kontrakt. Rzeczniczka nie potwierdza, czy planowane wtorkowe spotkanie odbędzie się z udziałem także przedstawicieli spółki, choć – jak usłyszeliśmy – do wtorku jest jeszcze sporo czasu i wiele się może zmienić.

Sprawy baneru na szpitalu rzeczniczka NFZ nie komentuje.

Na poniedziałek, 16 kwietnia, zapowiadana jest pikieta przed szpitalem z udziałem mieszkańców – również chcą bronić szpitala.

(reb)

Dodaj komentarz