Czym różnił się kapitalizm od socjalizmu, czyli III Tyska Wystawa Klasyków

0
Fiat fiatowi nierówny, 9.09.2018r.; fot. ZB

Czym różnił się kapitalizm od socjalizmu, czyli III Tyska Wystawa Klasyków. Dzisiaj (9.09) przed restauracją Huta Paprocka w Tychach na III Tyskiej Wystawie Klasyków można było podziwiać auta z okresu PRL-u, czyli czasu gdy Europę dzieliła umowna żelazna kurtyna oddzielająca państwa bloku sowieckiego od Europy Zachodniej. Nic tak bardzo nie obrazuje różnicy między ustrojem kapitalistycznym i socjalistycznym, jak samochody. Dzisiaj przed Hutę Paprocką zajechało ok. 150 aut z tamtego okresu.

Przed Hutą Paprocką nad Jeziorem Paprocańskim zaparkowały dzisiaj (9.09) auta nie tak dawno minionej epoki rywalizacji kapitalizmu z socjalizmem. Czym różniły się te ustroje? Mówić można wiele, ale najkrócej rzecz ujmując – tym czym mercedes produkowany w kapitalistycznej Niemieckiej Republice Federalnej od trabanta wytwarzanego w socjalistycznej Niemieckiej Republice Demokratycznej. Porównania tego można było dzisiaj dokonać na III TWK.

Wystawa zgromadziła tłumy. Wszystkie prezentowane tam auta, szczególnie te jeżdżące po polskich drogach, budziły niekłamaną sympatię. Jednocześnie można było zobaczyć czym w tym czasie jeżdżono na świecie. Aby podkreślić klimat PRL-u (PRL – Polska Rzeczpospolita Ludowa, niektórzy mówili: Polska Republika Ludowa, to okres po II wojnie światowej, w którym Polską rządzili komuniści, podporządkowani władzy w Moskwie) specjalnie odrestaurowany autokar marki Autosan woził uczestników III TWK po Tychach, a w pneumatycznych namiotach zorganizowano wystawę sprzętów domowych używanych w czasach PRL-u.

– Na III Tyską Wystawę Klasyków przyjechało ponad 150 samochodów – mówi Mariusz Skwarzec, założyciel i prezes stowarzyszenia Tyski Ruch Klasyków, organizatora wystawy. – W porównaniu z pierwszą wystawą, która odbyła się w 2016 r. na rynku Starych Tychów, aut wciąż przybywa. W ubiegłym roku postanowiliśmy robić wystawy w klimacie PRL-u. Dzisiejsza jest kontynuacją tego zamierzenia.

(icz)

Dodaj komentarz