Gala OIPH: Świetlikowo Integratorem Roku

0
Laureaci tytułu Integrator Roku 2017; fot. Michał Janusiński

W piątek 12 stycznia w tyskiej Mediatece odbyło się Noworoczne Spotkanie Przedsiębiorców od kilkunastu lat organizowane przez Okręgową Izbę Przemysłowo-Handlową w Tychach oraz prezydenta Tychów. Noworoczne Spotkanie jest też okazją do uhonorowania statuetką Integratora Roku osoby lub instytucji, która wniosła szczególny wkład do integracji lokalnego środowiska wokół spraw istotnych i znaczących nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla społeczności lokalnej. W tym roku tytuł ten przyznano Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci Świetlikowo w Tychach Jaroszowicach.

Podczas gali w Mediatece organizatorów reprezentował Zbigniew Gieleciak, prezes OIPH oraz Igor Śmietański, wiceprezydent Tychów. Wśród zaproszonych byli m.in.: Elżbieta Bieńkowska – europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, Marek Wójcik – poseł PO, Czesław Ryszka – senator PiS, Michał Gramatyka – wicemarszałek województwa śląskiego oraz przedstawiciele regionalnych środowisk biznesu, kultury i władz samorządów z okolicznych gmin.

Tytuł Integratora Roku 2017 otrzymało Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci Świetlikowo, otwarte w czerwcu 2017 r. w odremontowanym budynku byłego przedszkola w Jaroszowicach przez Fundację Śląskie Hospicjum dl Dzieci. W Świetlikowie dzieci mają zapewnioną bezpłatną, specjalistyczną opiekę. Rodzice w tym czasie mają szansę „złapać oddech” i odpocząć od trudnej rzeczywistości. Mówi się, że gdy choruje dziecko to choruje cała rodzina. Z doświadczenia Hospicjum Domowego prowadzonego przez fundację wiadomo, jak bardzo zmęczeni są rodzice ciężko chorych dzieci. W Świetlikowie dzieci przebywają wspólnie z rówieśnikami pod okiem wykwalifikowanej kadry. Na maluchy czeka sala doświadczania świata, a w pokoikach unoszą się zapachy mięty, czekolady, wanilii po to, aby można było poznać świat leżąc w łóżku. Na co dzień z dziećmi pracują rehabilitanci, logopeda, psycholog, a kiedy dziecko potrzebują odpoczynku wolontariusz gra mu na gitarze lub czyta książkę przy łóżeczku. Więcej o Świetlikowie piszemy tutaj.

Świetlikowo nie tylko pomaga, ale własnie integruje lokalną społeczność, która angażuje się w różnorakie akcje charytatywne na rzecz świetlicy. Statuetkę Integratora Roku odebrali Natasza Godlewska, prezes Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci oraz prof. Janusz Świetliński – lekarz, założyciel fundacji.

Wyróżnienia Integratora Roku 2017 otrzymała Fundacja Europa House (powstała w 2014 r., organizuje szkolenia biznesowe oraz Międzynarodowe Spotkanie Biznesu przy Beaujolais Nouveau, Międzynarodowe Spotkanie Biznesu przy Kulturze Francuskiej,
Kongres Biznesu i Festiwal Kultury – Si Silesia oraz Tydzień Kultury Włoskiej) oraz Szkoła Suzuki Tychy (uczy gry na instrumentach najmłodszych według metody Japończyka Shinichi Suzuki, jednego z najwybitniejszych pedagogów muzycznych XX wieku).

Noworoczne Spotkanie Przedsiębiorców zwieńczył koncert uczniów Szkoły Suzuki z rodzicami.

Dodaj komentarz