Karabiny i hełmy wykopane przez saperów trafiły do muzeum w Mikołowie

0
Niemiecka hełmy; fot. Miejska Placówka Muzealna w Mikołowie
Reklama

Po akcji saperów w Mikołowie, podczas której wydobyto arsenał broni z czasów II wojny światowej (ok. 2000 sztuk) wszystkie te znaleziska, które nie były niebezpieczne (nie mogły wybuchnąć), trafiły do Miejskiej Placówki Muzealnej w Mikołowie. Jak powiedział nam jej kierownik Wojciech Szwiec, wkrótce eksponaty zostaną pokazane na wystawie.

O akcji saperów z dnia 11 i 13 września pisaliśmy TUTAJ. Wykopano amunicję i broń pochodzące prawdopodobnie ze stycznia 1945 r., kiedy na mikołowskiej Recie toczyły się walki niemiecko-radzieckie. Wszystko wskazuje na to, że w to miejsce zwożono broń z okolicznych pobojowisk i tam ją zakopano (rejon trasy DK 81 i ul. Dziendziela).

– Trafiło do nas ok. 7 sztuk broni (karabinów), kilka magazynków, hełmy niemieckie, elementy munduru (szelki), maska gazowa, ale i butelki z tamtych czasów. Są też skrzynki po granatach i pociskach przeciwlotniczych. One były pełne, ale saperzy je zabrali – mówi Wojciech Szwiec.

– Trwa identyfikacja tych militariów. W takim stanie, w jakim są obecnie, będziemy je chcieli pokazać mieszkańcom na wystawie. Planujemy ją na przełomie września i października br. – zapowiada kierownik MPM.

Reklama

Jeśli chodzi o wydobyty na Recie arsenał, to Arkadiusz Dominiec, właściciel Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach, zidentyfikował m.in. pociski artyleryjskie 37, 75, 105 i 150 mm; magazynki do działek Flak; podwójne magazynki do karabinu maszynowego MG 131; amunicję do karabinów; karabiny: mauzer 98K, mannlicher i G43 oraz granatniki przeciwpancerne typu Panzerfaust i Panzerscherck

– Jeśli chodzi o historyczne znaleziska, to podlegamy Muzeum Górnośląskiemu w Bytomiu – mówi kierownik Miejskiej Placówki Muzealnej w Mikołowie. – To pod nadzorem ich specjalistów odbędzie się konserwacja eksponatów. To będzie  żmudny i długotrwały proces – mówi Wojciech Szwiec, który chciałby podziękować za pomoc w dostarczeniu znaleziska Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków, pracownikom Zakładu Usług Komunalnych oraz saperom z 29. Patrolu Rozminowania Wojska Polskiego z Gliwic.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj