Kawiarnie i restauracje w PRL-u

1
Wnętrze kawiarni "Mimoza" na placu Bieruta (dziś Baczyńskiego), 1965 r.; fot. Stanisław Kasprowicz
Reklama

„Lokal kategorii pierwszej. Tyskie restauracje i kawiarnie w latach 50., 60. i 70. XX wieku” to tytuł wystawy, którą można będzie oglądać w siedzibie Muzeum Miejskiego w Starym Magistracie (pl. Wolności 1).

Jak zapewnia muzeum, przeniesiemy się do czasów neonów, mebli Chierowskiego i big beatu, nabierzemy ochoty na wuzetkę z aromatyczną kawą. Odwiedzimy między innymi „Ludową”, „Tyską” i „Słoneczną”. Nie zabraknie także restauracji i kawiarni „Mimoza” oraz herbaciarni „Gruzińskiej”.

Codziennie zmieniany restauracyjny jadłospis, orkiestra grająca do tańca w weekendy, ale również w dni powszednie, wesela i zabawy sylwestrowe, a także tętniące tyskie życie towarzyskie i ciekawe aranżacje wnętrz – to wszystko tworzyło świat tyskich restauracji i kawiarń w latach 50., 60. i 70. XX wieku.

Na wystawie zobaczymy archiwalne zdjęcia, meble z tamtych lat, panującą wówczas modę, a także takie perełki jak filiżanka z „Mimozy”, mlecznik z „Tyskiej” czy fartuszek kelnerki z jednej z tyskich kawiarń.

Reklama

Ekspozycja potrwa do 31 października br. Wstęp do Muzeum Miejskiego w Tychach jest wolny.

Wydarzenia towarzyszące to warsztaty dla dzieci pt. „Neonowy zawrót głowy. O tyskich neonach” w dniach 17 lipca i 21 sierpnia o godz. 11.00 (Stary Magistrat, pl. Wolności 1). Wstęp wolny. Najmłodsi dowiedzą się dlaczego neony stały się tak popularne w PRLu – głównie jako reklamy. Zobaczą fotografie najbardziej znanych neonów – pochodzących z Tychów, a także z innych polskich miast. Stworzą – przy użyciu kolorowych żyłek filofun, uformowanych w różne wzory, kształty i napisy – minineon według własnego pomysłu.

9 sierpnia o godz.17.00 i 22 sierpnia o godz. 11.00 odbędą się warsztaty dla rodzin pt. „Filiżanka, talerz, miska – ceramika PRL-u”. Koszt: 10 zł od osoby (płatne przed zajęciami). Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się jak ozdabiano wyroby ceramiczne w PRL-u, poznać najpopularniejsze, najbardziej charakterystyczne wzory oraz kolorystykę – znajdującą się na ceramice takiej jak: Chodzież, Ćmielów, Bogucice, Włocławek; dowiedzieć się także czym jest ceramika użytkowa i w jaki sposób była wykorzystywana. Własnoręcznie będzie można ozdobić kubek czy talerz, kopiując dawne wzory z przygotowanych wcześniej szablonów lub tworząc swoje własne wzory. Rezerwacja: Anna Kura, Dział Edukacji i Promocji – tel. 32 327 18 21; e– mail: a.kura@muzeum.tychy.pl.
(JJ)

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj