Kobiórzanin uhonorowany przez prezydenta Orderem Orła Białego

0
Ks. prałat Bernard Czernecki (w stroju górniczym) uhonorowany Orderem Orła Białego; fot. UG Kobiór

Ksiądz prałat Bernard Czernecki został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego, najwyższym odznaczeniem państwowym.

W związku z Narodowym Świętem Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego księdza Prałata Bernarda Czerneckiego, aktora Franciszka Pieczkę i rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.

Prezydent, wręczając order ks. Czerneckiemu mówił o nim, że jest „synem śląskiej ziemi, Ślązakiem z krwi i kości, który mówił zawsze o sobie: jestem Polakiem”, którego rodzina walczyła o Polskę i o polski Śląsk. Prezydent zaznaczył, że ks. prałat swoją służbą duchową „cały oddał się ludziom pracy, górnikom, którzy chcieli pracować dla Polski, ale chcieli pracować dla Polski wolnej”.

Odznaczenie ks. Czerneckiego zostało przyznane w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej jako niezłomnego kapelana „Solidarności”, wspierającego duchowo i materialnie polskich górników, krzewiącego ideę walki o Polskę niepodległą i sprawiedliwą, a także za pogłębianie i propagowanie postaw patriotycznych.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Ks. Bernard Czernecki urodził się 28 kwietnia 1930 w Kobiórze. Studia teologiczne odbył w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. 29 czerwca 1954 przyjął święcenia kapłańskie w bazylice piekarskiej z rąk bpa Z. Golińskiego. Pełnił funkcje wikariusza w następujących parafiach: Imienia Jezus w Katowicach-Brynowie (1954-1955), św. Mikołaja w Lublińcu (1955-1957), św. Józefa w Świętochłowicach (1958-1962), św. Michała w Michałkowicach (1963-1967), św. Pawła w Pawłowie (1967-1968). W latach 1968-1974 był administratorem parafii św. Pawła w Nowym Bytomiu oraz dziekanem dekanatu Ruda Śląska, a następnie proboszczem parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju (1974-1979). W latach 1979-1994 był proboszczem kościoła NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. W 1994 roku przeszedł na emeryturę, ale pozostał w Jastrzębiu, gdzie pomaga w pracy duszpasterskiej. Był archidiecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Pełnił też funkcję kapelana śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Od 1985 jest kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej w Katowicach, a od 1986 kapelanem Jego Świątobliwości.

Źródło: UG Kobiór, prezydent.pl, parafia NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju

Dodaj komentarz