Koniec z nocną sprzedażą alkoholu w Tychach

2
fot. ZB

Koniec z nocną sprzedażą alkoholu w Tychach. Dzisiaj (12.07) weszła w życie uchwała Rady Miasta Tychy o nocnym zakazie sprzedaży na terenie tej gminy napojów alkoholowych. Oznacza to, że w Tychach nie można legalnie kupić alkoholu od godz. 24.00 do godz. 6.00. Może jednak stać na półkach. Nie trzeba go w tych godzinach np. zasłaniać lub chować.

Prawo do ograniczenia handlu alkoholem dała radom gmin znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Z możliwości tej skorzystały w naszym regionie rady miast w Mikołowie i Tychach, podejmując stosowne uchwały (odpowiednio) 18 czerwca i 21 czerwca. Z tym, że w Mikołowie wprowadzono zakaz sprzedaży napojów alkoholowych od godz. 22.00 do godz. 6.00, a w Tychach od godz. 24.00 (czyli 0.00) do godz. 6.00.

Jak poinformował nas Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, tyska uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, a to oznacza że weszła w życie dzisiaj tj. 12 lipca. Inaczej mówiąc już obowiązuje nocny zakaz sprzedaży napojów alkoholowych. Sklepy monopolowe, które informują że są czynne 24 godziny na dobę, nie mogą już w porze nocnej sprzedawać żadnych napojów zawierających alkohol (w tym piwa).

– Zakaz dotyczy tylko sprzedaży alkoholu, nie trzeba chować towaru, czy go zasłaniać na półkach – mówi Jerzy Gospodarek, naczelnik wydziału Działalności Gospodarczej w Urzędzie Miasta Tychy. – Chciałbym to jasno podkreślić, bo wiem, że niektórzy sprzedawcy się nad tym zastanawiali. Jeśli ktoś ma jakieś dodatkowe pytania czy wątpliwości w związku z tym tematem proszę o kontakt z naszym wydziałem np. pod adresem mailowym: dzialalnosc@umtychy.pl.

– Uchwała Rady Miasta Tychy z 21 czerwca br. określa także maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży – przypomina Ewa Grudniok. – Zgodnie z przyjętą uchwałą wynosi ona 250 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz na piwo, 212 na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) oraz 206 na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% alkoholu.

Według informacji Urzędu Miasta Tychy limity dotyczące spożycia alkoholu w miejscu sprzedaży alkoholu przedstawiają się następująco: 149 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz na piwo, 97 na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) oraz 103 na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% alkoholu.

(pp)

 

2 KOMENTARZE

  1. A może tak od 0:00 do 13:00, czy to czegoś nie przypomina? Ciekawe co „Władza” jeszcze wymyśli, niedługo wybory więc czas na refleksję.

Dodaj komentarz