W maskach antysmogowych po rynku

0

Dziś (14.11) na rynku pszczyńskim przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych pojawili się w maseczkach antysmogowych, przynieśli transparenty z hasłami mającymi zwrócić uwagę na zanieczyszczone powietrze. Odbył się II Dzień Czystego Powietrza.

– Przyznajmy, że dotąd traktowaliśmy problem smogu po macoszemu. Jest szansa, by wreszcie to zmienić. Mam marzenie, żeby Pszczyna była czystym miastem, żeby ludzie tu przyjeżdżali, żeby złapać łyk czystego powietrza. Musimy walczyć, żeby nasze dzieci mogły chodzić do szkoły bez maseczek antysmogowych. Razem możemy dotrzeć do ludzi – przekonywał Jan Franek, uczeń Gimnazjum nr 1 w Pszczynie, który wspólnie z kolegami i koleżankami w ubiegłym tygodniu zainaugurował kampanię edukacyjną „Nie dokarmiaj smoga”. Młodzi ludzie chcą przez media społecznościowe, ale także ulotki, plakaty i audycje radiowe namawiać mieszkańców powiatu pszczyńskiego, by nie przyczyniali się do powstawaniu smogu.

Ambasadorem Czystego Powietrza został mianowany dr n. med. Marcin Leśniewski. – Powiem bardzo prosto – ze smogiem jest tak jak z papierosami, tylko bardziej. Z pomieszczenia, w którym ktoś pali, możemy uciec, niestety, od smogu uciec się nie da – mówił.

Starosta Paweł Sadza i burmistrz Dariusz Skrobol wręczyli nagrody laureatom konkursów plastycznych, odbyła się także oficjalna prezentacja piosenki promującej kampanię „Nie dokarmiaj smoga”.

(r), źródło/fot.: Powiat Pszczyński

Dodaj komentarz