Mateusz Krzyżowski w finale Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego

0
Mateusz Krzyżowski; fot. FB/Mateusz Krzyżowski

Mateusz Krzyżowski, młody pianista z Tychów dziś (13 września) zakwalifikował się do finału prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. To kolejny sukces niezwykle utalentowanego artysty. W finale zagra także Tymoteusz Bies z Mikołowa.

Mateusz jest najmłodszym z sześcioro finalistów konkursu w kategorii fortepian. W najbliższą niedzielę (16.09) zagra finałowy koncert w sali NOSPR-u z orkiestrą o godz. 19.20.

W pierwszym etapie konkursu Mateusz grał utwory Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta i Karola Szymanowskiego. Dziś – w drugim etapie – wykonał etiudy Szymanowskiego, Sonatę Es-dur op. 81a „Les adieux” Ludwiga van Beethovena oraz preludia Claude’a Debussego.

Młodych artystów oceniało grono jurorów w następującym składzie: Andrzej Jasiński – przewodniczący, Joanna Domańska, Olga Kern, Aviram Reichert, Martin Roscoe, Tamás Ungár.

Finały wszystkich kategorii będą transmitowane na oficjalnym profilu NOSPR na kanale YouTube.

Konkurs im. K. Szymanowskiego – choć organizowany po raz pierwszy – jest jednym z trzech najważniejszych w Polsce – oprócz chopinowskiego i tego, którego patronem jest Henryk Wieniawski. Pula nagród we wszystkich kategoriach wynosi prawie 300 tys. euro.

Mateusz Krzyżowski urodził się w 1999 r. Tychach. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat. Jest absolwentem Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach i Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Sebastiana Nawrockiego. Obecnie to student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesor Joanny Ławrynowicz-Just.

Jego zainteresowania obejmują rozległe rejony związane z twórczością artystyczną, począwszy od wirtuozerii instrumentalnej poprzez muzykę wokalną baroku do współczesności, do muzyki improwizacji oraz prób własnej kompozycji. Ostatnie sukcesy Mateusza:

9-11.04.2018 – 1 miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie oraz nagroda specjalna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina;

24-25.02.2018 – 1 miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Turznie. Nagroda – występ w Carnegie Hall w Nowym Jorku;

28.11-03.12.2017 – Grand Prix na Międzynarodowy Konkurs „Kaunas Sonorum” Litwa.

Od 2009 r. należy do Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Wybitnie Zdolnych z siedzibą w Warszawie. W latach 2009-2013, 2016-2017 stypendysta „Tyskich Orłów” w dziedzinie kultury i sztuki przyznanego przez Prezydenta Miasta Tychy. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci z siedzib a w Warszawie.

Tymoteusz Bies; fot. M. Jarzyna/FB Tymoteusz Bies

Do finału konkursu im K. Szymanowskiego dotarł także 23-letni Tymoteusz Bies z Mikołowa, student II roku studiów stacjonarnych II stopnia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo. W 2015 roku uczestniczył w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. W bieżącym roku ukazał się debiutancki album pianisty, zawierający m.in. koncerty fortepianowe W. A. Mozarta i F. Chopina.

 

Dodaj komentarz