Matka Boska Mikołowska ukoronowana

0
Abp Wiktor Skworc koronuje wizerunek Matki Boskiej i Jezusa; fot. J. Jędrysik
Reklama

Dziś (5 sierpnia) arcybiskup Wiktor Skworc ukoronował obraz Matki Boskiej Mikołowskiej znajdujący się w Bazylice św. Wojciecha. Stało się tak na prośbę ks. proboszcza Mirosława Godzieka oraz parafian. Co środę w bazylice przed obrazem odbywają się nabożeństwa maryjne, m.in. w intencji uchronienia miasta od niewiary. – Obraz jest żywy, kiedy modlą się przed nim ludzie – mówili parafianie, dziękując arcybiskupowi za koronację.

Obraz Matki Bożej Mikołowskiej nazywany jest też Matką Bożą Miłosierdzia. W bazylice mikołowskiej znajduje się od 1955 r. Obraz jest kopią wizerunku Matki Bożej Śnieżnej, który wisi w starym kościele św. Wojciecha od 1707 r. To również kopia pierwowzoru z Rzymu – obrazu Matki Bożej Śnieżnej, zwanej też Salus Populi Romani, czyli Ratunkiem Ludu Rzymskiego. Kopię sprowadził w XVIII w. do Mikołowa ówczesny proboszcz.

Z rzymskim wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej wiąże się legenda, jakoby Maryja ukazała się we śnie papieżowi Liberiuszowi (IV wiek) i poprosiła go, aby w miejscu, w którym w sierpniu w Rzymie spadnie śnieg, wybudował kościół. Stało się tak z 4 na 5 sierpnia 352 r. na Eskwilinie. Dlatego koronacja w Mikołowie odbyła się właśnie 5 sierpnia br. Do legendy nawiązują też korony, jakie dziś otrzymała Matka Boża Mikołowska. Między ich kwiatowym splotem są widoczne płatki śniegu. Z kolei srebrną suknię Maryi zdobią kwiaty, symbolizujące matczyną miłość i troskę.

Reklama

W bazylice co środę mikołowianie uczestniczą w nabożeństwach maryjnych. Śpiewana jest wówczas pieśń do Matki Bożej Mikołowskiej z refrenem: „Broń naszą parafię od niewiary”. Od ponad roku po domach trwa peregrynacja kopii obrazu. Odwiedziła już 600 rodzin. Co tydzień odbywa się msza św. w intencji siedmiu rodzin, które Matkę Bożą ostatnio gościły.

Uroczystości 5 sierpnia rozpoczęły się procesją ze starego kościoła do Bazyliki św. Wojciecha. W mszy św. koncelebrowanej przez m.in. abp. Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego, abp. seniora Damiana Zimonia, bp. Adama Wodarczyka, bp. Marka Szkudło, bp. nominata Grzegorza Olszowskiego i ks. proboszcza Mirosława Godzieka licznie udział wzięli mikołowianie, władze miasta i starostwa oraz gmin wchodzących w skład powiatu mikołowskiego, radni miejscy i powiatowi, posłowie z regionu, poczty sztandarowe szkół, zakładów pracy, służb mundurowych i organizacji kościelnych. W mszy św. uczestniczył też ks. Kornel Undas, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej św. Jana w Mikołowie.

Po homilii arcybiskup Skworc umieścił na obrazie korony nad wizerunkiem Matki Bożej i małego Jezusa, a po rozdaniu Komunii Świętej dokonał aktu zawierzenia Maryi mieszkańców Mikołowa. Zanim pobłogosławił wiernych, zaprosił kobiety na pielgrzymkę stanową do Piekar Śląskich, a wszystkich mikołowian na uroczystość przyjęcia sakry biskupiej przez ks. nominata Grzegorza Olszowskiego, który pochodzi z Mikołowa.

Parafianie dziękując za koronację obrazu, podarowali abp. Skworcowi jego kopię. – Obraz maryjny jest żywy, jeśli modlą się przed nim ludzie – mówił Piotr Sobota z Rady Parafialnej.

Uroczystości dopełniły nieszpory maryjne, a o godz. o 19.00 koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej i Chóru Filharmonii Śląskiej.

(JJ), korzystałem z artykułów Przemysława Kucharczaka z katowickiego „Gościa Niedzielnego”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj