Mecz piłkarski dla Świetlikowa

0

Mecz piłkarski dla Świetlikowa. Jutro (23.09) na Stadionie Miejskim w Tychach rozegrany zostanie charytatywny mecz piłkarski w ramach akcji „Giganci dla Świetlikowa”. Świetlikowo to bezpłatny ośrodek w Tychach dla nieuleczalnie chorych dzieci. W niedzielnym meczu zmierzy się drużyna Przyjaciół Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci z zespołem „Giganci dla Świetlikowa” złożonym ze znanych m.in. z telewizji dziennikarzy i artystów. Impreza rozpocznie się na stadionie o godz. 15.00. Bilety można kupić już od 5 zł. Wejściówki są dostępne przez ebilet.pl.

– Od dziewięciu lat Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci w Tychach prowadzi hospicjum domowe, które obejmuje specjalistyczną i bezpłatną opieką nieuleczalnie chore dzieci – informuje Krzysztof Trzosek, rzecznik prasowy gminnej spółki Tyski Sport SA, której podlega Stadion Miejski w Tychach. – Ponad rok temu zakończył się pierwszy etap budowy. Zakładał on powstanie Centrum Opieki Dziennej. Zostało ono wyposażone w sale łóżkowe, rehabilitacyjne oraz gabinet diagnostyczny USG. To jednak dopiero początek. Do rozbudowy ośrodka potrzebne są pieniądze. Tylko pierwszy etap pochłonął milion złotych.

Kolejny krok, jak słyszymy, to budowa hospicjum stacjonarnego przeznaczonego wyłącznie dla dzieci nieuleczalnie chorych ze stałym pobytem w dzień i w nocy. Inwestycja ta wyceniana jest na kolejne 2 mln zł.

Jak informuje rzecznik TS SA, aby wesprzeć zbiórkę funduszy na budowę stacjonarnego hospicjum dla dzieci Świetlikowo, 23 września na Stadionie Miejskim w Tychach w drużynie „Gigantów dla Świetlikowa” zagrają m.in. Tomasz Zubilewicz, Rafał Bryndal, Jacek Stachursky, Bogdan Kalus, Artur Małek. Szlachetną rywalizację nawiąże z nimi drużyna Przyjaciół Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo. Mecz, jak słyszymy, rozegrany zostanie z inicjatywy Mariana Rojka, wolontariusza Świetlikowa. Przy zorganizowaniu tej imprezy współpracowali sponsorzy oraz miasto Tychy.

– Mecz jest drugim z cyklu „Giganci dla Świetlikowa” wydarzeniem na ogromną skalę, które ma pomóc nam zebrać pieniądze na wyjątkową i jedyną na Śląsku działalność hospicjum stacjonarnego tylko dla dzieci – mówi Marian Rojek.

– Mecz „Giganci dla Świetlikowa” vs Przyjaciele Fundacji będzie gratką nie tylko dla fanów piłki nożnej, ale przede wszystkim dla fanów polskiej kultury, bo zobaczenie tylu gwiazd w jednym miejscu, a przy okazji wsparcie fundacji, to nietuzinkowa okazja na spędzenie niedzieli w rodzinnej atmosferze –dodaje Natasza Godlewska, prezes fundacji.

– Działalność naszej fundacji skupiona jest wokół nieuleczalnie chorych dzieci– podkreśla prezes Godlewska. – Hospicjum domowe opiekuje się dziećmi bardzo chorymi w ich domach, z rodzicami i rodzeństwem, bo w domu dzieci mniej się boją. Z kolei centrum opieki dziennej pozwala dzieciom chorym i niepełnosprawnym zaznać choć odrobinę normalnego dzieciństwa, tego z rówieśnikami, zabawami i nauką pod okiem wspaniałych pielęgniarek, rehabilitantów, psychologów i pedagogów. Nową działalnością dla nas jest obecnie opieka perinatalna, która ma na celu przygotować rodziców do przyjścia na świat chorego dziecka. Aby móc kompleksowo wesprzeć rodziców i same dzieci, pozostaje nam budowa hospicjum stacjonarnego, którego podopiecznymi zostaną te dzieci, które nie mogą być w domu, a leczenie w szpitalu zostało zakończone.

Fundację Śląskie Hospicjum dla Dzieci założono po to, by – jak słyszymy -choć w jakimś stopniu poprawić jakość życia dziecka i jego rodziny. By dzieci będące pod opieką fundacji nie odczuwały szpitalnego pośpiechu i hałasu, ale miłość, troskę i obecność bliskich. By w poczuciu bezpieczeństwa i spokoju przeżywały ostatnie dni swego życia. Ogromnie ważne jest to, by nieuleczalnie chore dziecko umierało w objęciach rodziców, rodzeństwa, we własnym pokoju, wśród swoich zabawek, a nie wśród medycznej aparatury, z daleka od bliskich. Chorym dzieciom z całego województwa śląskiego bezpłatnej pomocy medycznej udzielają lekarze pediatrzy, pielęgniarki, fizjoterapeuci, pracownik socjalny, psycholog i wolontariusze. Hospicjum prowadzi również bezpłatną wypożyczalnię specjalistycznego sprzętu medycznego.

(pp)

 

Dodaj komentarz