Metropolia śląska podpisana przez prezydenta RP

0
Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę metropolitalną; fot. Dominik Gajda

Metropolia śląska podpisana przez prezydenta RP. We wtorek 4 kwietnia Andrzej Duda, prezydent RP, podpisał w Katowicach ustawę z dnia 9 marca 2017 r. o związku metropolitalnym w województwie śląskim (tzw. ustawę metropolitalną). Do 30 czerwca br. Rada Ministrów powinna wydać rozporządzenie tworzące metropolię śląską. Jeśli tak się stanie metropolia ta zacznie działać od 1 stycznia 2018 r. Do jej pory chęć utworzenia związku metropolitalnego zgłosiło ok. 40 górnośląskich miast i gmin, w których mieszka w sumie ok. 2,3 mln ludzi.

Uroczystość podpisania ustawy przez Andrzeja Dudę, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odbyła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w towarzystwie przedstawicieli parlamentu i śląskich gmin.

– Wierzę głęboko, że sytuacja Górnego Śląska ulega radykalnej zmianie – powiedział prezydent RP Andrzej Duda, podkreślając, że nowa regulacja prawna oznacza m.in. dbałość o środowisko naturalne i mądry rozwój sieci drogowej.

Prace nad rządowym projektem ustawy Sejm rozpoczął 10 lutego br. Projekt ten uchwalono 9 marca, a później bez poprawek przyjął go Senat. Podpisana wczoraj ustawa zastąpi dotychczasową z 2015 r., przyjętą przez rząd PO-PSL. Stara ustawa, według rządu, była wadliwa i nie została wdrożona.

Związek metropolitalny w województwie śląskim ma powstać 1 lipca 2017 r. Zacznie działać od 1 stycznia 2018 r.

Związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin na zurbanizowanym, spójnym obszarze zamieszkanym przez co najmniej 2 mln ludzi. Metropolia ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku i jego obszaru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here