NFZ: To nie „ewakuacja”, tylko „optymalna i bezpieczna alokacja”

0
Szpital w Pszczynie, fot. RB
Reklama

Co dzieje się w szpitalu w Pszczynie? Czy pacjenci są bezpieczni? Czy NFZ przeprowadził kontrolę? – zapytaliśmy w śląskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia po kolejnych sprzecznych komunikatach płynących ze spółki Centrum Dializa i starostwa pszczyńskiego.

Przypomnijmy, że prowadząca szpital spółka Centrum Dializa poinformowała wczoraj (15.06), że „właściwie zakończył się proces wypisywania i ewakuacji pacjentów Szpitala w Pszczynie”. „Trwa komisyjne zamykanie kolejnych oddziałów. Pozostało jeszcze 4 pacjentów”. Do sytuacji, jak podano, doszło ze względu na brak personelu.

Starostwo pszczyńskie szybko zaprzeczyło tym informacjom i zapewniło, że nie doszło do ewakuacji. Według informacji starostwa w szpitalu przebywa ponad 40 pacjentów, są przy nich lekarze i pielęgniarki, którzy nie pozwolili odsunąć się od łóżek.

Co się tam dzieje? – zapytaliśmy w Narodowym Funduszu Zdrowia. Czy pacjenci są bezpieczni? Czy NFZ to kontrolował? – chcieliśmy wiedzieć.

Reklama

Jak nas poinformowała rzecznik NFZ Małgorzata Doros, „doraźna kontrola Śląskiego OW NFZ wykazała, że zarówno lekarze, jak i panie pielęgniarki opiekują się pacjentami, kwalifikują zgodnie ze stanem zdrowia do wypisu lub dalszej hospitalizacji”.

– Dlatego używanie określenia „ewakuacja” jest bezzasadne – działania kadry medycznej należy uznać za optymalną i bezpieczną alokację – przesłała nam wczoraj (15.06) późnym wieczorem informację M. Doros.

***
Dla przypomnienia. 20 marca br. NFZ wypowiedział spółce Centrum Dializa umowę na prowadzenie pszczyńskiego szpitala. Jako powód tej decyzji NFZ podawał negatywne wyniki różnych kontroli. Umowa została rozwiązana z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia – wygasa 30 czerwca 2018 r., czyli tego dnia powinna zakończyć się działalność Dializy w pszczyńskim szpitalu.

Za ratowanie szpitala zabrały się władze powiatu pszczyńskiego. Starostwo chce przejąć kontrakt i placówkę, by zapewnić jej nieprzerwane funkcjonowanie od 1 lipca br. Szpital miałaby prowadzić spółka Centrum Przedsiębiorczości w Woli (powiat pszczyński jej 100-procentowym właścicielem). Starostwo liczyło, że dostanie kontrakt w drodze rokowań, tymczasem NFZ ogłosił konkurs ofert. Różnica jest taka, że w rokowaniach bierze udział jeden podmiot, do konkursu zaś może przystąpić więcej oferentów (w tym także np. Centrum Dializa; z informacji przekazanych na konferencji prasowej przez starostę wynika, że spółka złożyła ofertę). Ogłoszenie wyników konkursu ma nastąpić 20 czerwca br.

12 czerwca br. nieoczekiwanie spółka Centrum Dializa poinformowała o przygotowaniach do ewakuacji 20 pacjentów, nieprzyjmowaniu nowych chorych i zawieszeniu działalności szpitala ze względu na brak personelu. Zaprzeczało temu starostwo w komunikatach. Zadeklarowało też chęć przejęcia szpitala w trybie natychmiastowym. NFZ stwierdził jednak, że to niemożliwe ze względów prawnych.

Na konferencji prasowej 13 czerwca starosta zapewniał, że nie ma konieczności ewakuacji. Lekarz obecny na tej konferencji mówił, że personel pracuje i jest z pacjentami mimo braku wynagrodzeń.

15 czerwca – komunikaty spółki (że ewakuacja właściwie zakończona) i starostwa (że nie doszło do ewakuacji).

(reb)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj