Niezwykły klomb w kształcie planu miasta Tychy

8
Henryk Jan Dominiak przy budowanym, niezwykłym klombie, 17.03.2017 r.; fot. ZB
Reklama

Niezwykły klomb w kształcie planu miasta Tychy. Na trawniku przy ul. Żwakowskiej, w ramach projektu Zielone Tychy Kultura, powstaje klomb o powierzchni ponad 330 metrów kwadratowych w kształcie planu miasta Tychy. Jego granice tworzą granitowe krawężniki, a wybrukowane granitem ścieżki odwzorowują główne arterie komunikacyjne. Na obszarze osiedli posadzono różne rośliny. Pomysłodawcą i wykonawcą jest Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak.

W ubiegłym tygodniu zastaliśmy Henryka Jana Dominiaka przy pracy. Południowa część klombu jest już gotowa. Ze wschodu na zachód przecina go ścieżka z czerwonego granitu ukraińskiego, która obrazuje ulice: Mikołowską i Oświęcimską. Gotowa też jest wyłożona z szarego granitu ścieżka Alei Bielskiej. Z inwestycji drogowych na wykonanie czeka jeszcze ul. Katowicka (będzie z szarego granitu) i ul. Beskidzka (powstanie z czerwonego granitu ze Szwecji). Jest już za to Jezioro Paprocańskie z kępami kostrzewy, zagospodarowane tzn. wysypane żwirkiem i obsadzone roślinami są też tereny południowe tego niezwykłego mini-ogrodu.

Klomb jest swoistym kompasem, łatwo będzie na jego podstawie zorientować się w kierunkach geograficznych, bo odzwierciedla naturalne położenie miasta (tereny „Kobióra” usytuowane są tuż przy krawężniku chodnika ul. Żwakowskiej), a więc i przebieg dróg północ-południe oraz wschód – zachód wiernie wskazuje strony świata. Termin wykonania klombu zależy od przypływu funduszy. Ciężar finansowania i wykonania wzięło na siebie Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach. Między innymi część roślin kupowana jest z biletów wstępu do tego muzeum. Łatwo zauważyć te rośliny na klombie, bo mają żółte, papierowe wstążki z wypisanym imieniem darczyńcy. Henryk Jan Dominiak poinformował nas, że wiśnię japońską kanzan (zasadzoną 21 lutego) kupił za pieniądze podarowane na ten cel przez stowarzyszenie Tychy Naszą Małą Ojczyzną. Wcześniej musiał wyciąć chorą brzozę. Chorobę stwierdził dendrolog, na tej podstawie władze województwa zgodziły się na usunięcie drzewa.

Klomb w kształcie planu miasta budowany jest od zeszłego roku – 1 sierpnia 2016 r. miasto przekazało na ten cel 331 metrów kwadratowych trawnika przy ul. Żwakowskiej. Aby realizować projekt trzeba było najpierw nawieźć tu 67 ton ziemi. Jednym z elementów dekoracyjnych będzie wybrukowany herb miasta Tychy o powierzchni 4 metrów kwadratowych: trąbka ma być zrobiona z szarego granitu szwedzkiego, a tło wypełni czarny granit.

Reklama
Reklama

8 KOMENTARZE

  1. Ciężar finansowania i wykonania wzięło na siebie Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach.

    Jeszcze czego, żeby prywatną reklamę Frigopach i jeszcze innego g**na sponsorowali ludzie…. Czy jest pozwolenie na reklamę w przestrzeni miejskiej??? Prywata ale po znajomości więc się zachwycacie!!

  2. Według mnie bardzo fajny pomysł. Jestem pełen uznania dla Pana Dominiaka, który chce aby jego miasto było zadbane i piękne ! jest to nie pierwszy projekt tego Pana który zasługuje na uwagę i podziw. Jeśli znajdują się osoby które chcą pomóc w takim przedsięwzięciu to uważam, że to tylko dobrze o nas jeszcze świadczy. Pozdrawiam i życzę dalszych równie udanych projektów !

  3. Dobry pomysł.Gratulacje dla Pana Henryka który ma ciekawe pomysły,jest pracowity,pragnie by nasze miasto było piękne..:)

  4. To już kolejna inicjatywa mająca na celu upiększanie otaczającej nas przestrzeni. Pomysł naprawdę godny pochwały tym bardziej, że nie spotyka się ze zrozumieniem własnej wspólnoty i jej mieszkańców. Proszę się nie poddawać Panie Henryku, wielu jest z Panem 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here