Orkiestra AUKSO adoptowana przez ministerstwo kultury

1
Podpisanie umowy na współprowadzenie Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tychy 13.06.2018 r.; fot. ZB
Reklama

Orkiestra AUKSO adoptowana przez ministerstwo kultury. Dzisiaj (13.06) w tyskiej Mediatece, podpisano umowę o współprowadzeniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz gminę Tychy. To swoista adopcja finansowa ze strony ministerstwa. Orkiestra ma od tej pory dwoje „rodziców” regularnie łożących na jej utrzymanie: gminę Tychy i MKiDN. Co najmniej przez 3 lata AUKSO otrzymywać będzie corocznie z ministerstwa po 685 tys. zł, pod warunkiem, że gmina nie przestanie łożyć na ten cel ponad 2 mln zł rocznie.

Umowę o współprowadzeniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy podpisali dzisiaj (13.06) Wanda Zwinogrodzka – podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Dziuba – prezydent Tychów, Marek Moś – dyrektor AUKSO. Uroczystość odbyła się w siedzibie orkiestry, tj. w sali koncertowej gmachu Mediateki przy ul. Piłsudskiego.

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO to zrealizowany projekt władz miasta zarządzanego jeszcze przez poprzednika obecnego prezydenta Andrzeja Dziubę. Powstała w 1998 roku. Od 2016 r. ma status samodzielnej instytucji kultury. Prowadzona była dotychczas wyłącznie przez miasto Tychy, co oznacza, że pieniądze na jej utrzymanie pochodziły z gminnej kasy.

W okolicznościowych przemówieniach prezydent Andrzej Dziuba (zarządza miastem od 18 lat, w tym 16 lat jako włodarz wybierany w bezpośrednich wyborach) wspomniał początkowy okres swoich rządów w Tychach kiedy to muzycy AUKSO byli bezrobotni (oficjalnie zarejestrowali się w Powiatowym Urzędzie Pracy). Udało się jednak tej sytuacji zaradzić, również dzięki zaangażowaniu wiceprezydent Darii Szczepańskiej (prezydent Dziuba stwierdził, że AUKSO to też jej dziecko). Współprowadzenie przez ministerstwo kultury pozwoli, jak stwierdził prezydent, rozwinąć skrzydła orkiestrze.

Reklama

Wiceminister Wanda Zwinogrodzka uznała za zaszczyt możliwość wsparcia orkiestry AUKSO. Trzyletni okres podpisanej dzisiaj umowy, wynika, jak można było usłyszeć, ze względów biurokratycznych i może być przedłużany.

– To dla nas bardzo radosny dzień – powiedział z kolei dyrektor i dyrygent Marek Moś. – Na to wsparcie czekaliśmy bardzo długo.

„Nowe Info” zapytało, czy wcześniej czyniono starania, by takie wsparcie ze strony rządu otrzymać i z jakim skutkiem.

Daria Szczepańska, obecna na uroczystości była już zastępczyni prezydenta Tychów do spraw społecznych (obecnie prezes gminnej spółki Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego), odpowiedziała, że 1,5 roku temu miasto wysłało w tej sprawie do ministerstwa oficjalne pismo, którego efektem jest obecna umowa. Wcześniej takich konkretnych działań nie było, były jedynie nieoficjalne projekty.

Na uroczystości podpisania umowy w Mediatece byli m.in. poseł Jerzy Polaczek (były minister transportu) i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

– AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego radia stanowią muzyczne płuca wysokiej kultury śląskiej – powiedział nam poseł Polaczek. – Potwierdziła to dzisiaj podpisana umowa o współprowadzeniu również orkiestry AUKSO przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Środową uroczystość zwieńczyło wykonanie przez AUKSO „Orawy” Wojciecha Kilara.

(icz)

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Liczę, że wkrótce napiszecie coś o sprawie związkowca, który chciał obcować z 14-latką. Ponoć sąd uniewinnił go od zarzucanych mu czynów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj