Ostatni dzień tężni

2
Tężnia w Rodzinnym Parku bł. Karoliny 25.12.2017r.; fot. ZB

Ostatni dzień tężni. Dzisiaj (26.12) ostatni dzień w tym roku czynna będzie tężnia w Rodzinnym Parku bł. Karoliny. Ma zostać ponownie uruchomiona dopiero na wiosnę.

Jeszcze tylko dzisiaj (26.12) czynna będzie tężnia w Rodzinnym Parku bł. Karoliny (dawnym Parku Południowym) u zbiegu ulic Piłsudskiego i ks. Tischnera. Jej testowanie zakończy się bowiem w drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia. Kolejne uruchomienie planowane jest na wiosnę (Urząd Miasta Tychy nie podał dokładnej daty).

Tyska tężnia wybudowana została w dawnym Parku Południowym (obecna nazwa: Rodzinny Park bł. Karoliny). Otwarto ją 12 grudnia br. Nawiązuje kształtem do tyskiego ratusza. Ta drewniana budowla pokryta gałązkami tarniny jest inwestycją miasta Tychy (jej całkowity koszt to 1,5 mln zł).

Długość ścian bocznych tężni wynosi 69 metrów, wysokość – 6,7 metra. W środku jest zbiornik z solanką o pojemność 100 m3 (napełniono go 10 listopada br.).

– Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest m.in. w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii i w przypadku ogólnego wyczerpania – tłumaczyła Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy.

2 KOMENTARZE

  1. I po co to całe zamieszanie z tężnią, skoro już ją zamykają – pewnie w oczekiwaniu na nieoczekiwane mrozy 🙂 Od razu trzeba było pisać, że tężnia będzie czynna od wiosny 2018. PS. Niemnie jednak bardzo dobrze, że taki obiekt powstał. Mam nadzieję, że pojawi się tam szczegółowa informacja co do składu solanki itp.

  2. To doskonały pomysł.Ciekawe,kto był pomysłodawcą?Nie mieszkam w Tychach,ale często wpadam do miasta,więc chętnie skorzystam z tej możliwości.Brawo Tychy!!!

Dodaj komentarz