Pierwszy w Polsce książkomat

2
Instrukacja obsługi selfchecka - urządzenia do samodzielnego wypożyczania książek; fot. Monika Siankowska
Reklama

W Miejskiej Biblioteki Publicznej z siedzibą Mediatece przy al. Piłsudskiego 16 (Biblioteka Główna) w poniedziałek 8 maja zaprezentowano dziennikarzom zasady działania pierwszego w Polsce książkomatu z wrzutnią, za pomocą którego samodzielnie można odbierać i zwracać zamówione książki. To pierwszy w Polsce książkomat zainstalowany w bibliotece publicznej. W tyskiej książnicy zainstalowano także selfchecki – urządzenia do samodzielnego wypożyczania lektur.

Jak działają te urządzenia wyjaśniała Anna Krawczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach oraz pracownicy tyskiej książnicy. Obecna była też wiceprezydent Daria Szczepańska. Można było również obejrzeć film instruktażowy.

Urządzenie przypomina nieco paczkomat. W poszczególnych skrytkach można odbierać wcześniej zamówione przez internet książki. Umieszcza je w skrytkach bibliotekarz. Można je odebrać w ciągu dwóch dni, nawet po godzinach pracy biblioteki. – Jeśli jakaś książka jest akurat wypożyczona, to można ją zarezerwować i gdy będzie dostępna poinformujemy o tym czytelnika e-mailem. Będzie na niego czekała w książkomacie – wyjaśniała Anna Krawczyk. Przy książkomacie znajduje się także wrzutnia umożliwiająca całodobowe zwracanie lektur.

Reklama

W Bibliotece Głównej w Mediatece zainstalowano także selfchecki, czyli samoobsługowe stanowiska do wypożyczania książek.

Zasady korzystania z książkomatu:

• Czytelnik w katalogu internetowym OPAC zamawia wybraną pozycję, z miejscem odbioru „Książkomat”. Do książkomatu można zamówić łącznie 3 egzemplarze ze wszystkich agend biblioteki głównej. Osoby, które zalegają z opłatą nie mogą korzystać z zamówienia zbiorów do książkomatu.

• System e-mailem wysyła do czytelnika informację, do kiedy wybrana pozycja będzie oczekiwać na odbiór.

Procedura odbioru książek z bibliotecznych:

• wejście do pomieszczenia książkomatu umożliwia karta czytelnika MBP,

• czytelnik skanuje kartę czytelnika,

• automatycznie otwierają się drzwi odpowiedniej skrytki,

• po odebraniu książki (książek) czytelnik zamyka skrytkę.

Zasady korzystania z wrzutni:

• wejście do pomieszczenia wrzutni umożliwia karta czytelnika MBP,

• zbiory należy wkładać pojedynczo,

• zwracać można wyłącznie zbiory wypożyczone w Bibliotece Głównej przy al. Piłsudskiego 16,
• zbiory o wymiarach większych niż A3 nie są przyjmowane przez urządzenie.

UWAGA! Zwrot książek przetrzymanych powoduje zastopowanie dalszego naliczania kary, ale nie zwalnia z obowiązku uregulowania naliczonych należności. Awaria wrzutni nie zwalnia z obowiązku terminowego zwrotu zbiorów. Obiekt jest monitorowany. Biblioteka prosi o korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem.

ZDJĘCIA: MONIKA SIANKOWSKA

FILMY: PATRYCJA BOJDOŁ

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Pierwszy w Polsce? Co za bzdura. Takich urządzeń jest dużo m.in. w Bibliotece Głównej UE we Wrocławiu. Działają od lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj