AKTUALIZACJA Prezydent Tychów potępia faszyzm i zwrócił się o statut fundacji „Orle Gniazdo”

0
Siedziba fundacji "Orle Gniazdo"; fot. ZB

AKTUALIZACJA Prezydent Tychów potępia faszyzm i zwrócił się o statut fundacji „Orle Gniazdo”. Dzisiaj (24.01) prezydent Tychów zwrócił się do sądu o przesłanie statutu fundacji „Orle Gniazdo”, by zbadać czy organizacja ta nie propaguje faszyzmu. Partia Nowoczesna zwróciła się o to do prezydenta w związku z reportażem pt. „Polscy naziści” wyemitowanym niedawno w TVN. Nasze próby skontaktowania się z fundacją „Orle Gniazdo” okazały się nieskuteczne. Dopiero ok. godz. 19.40 uzyskaliśmy komentarz przedstawiciela fundacji „Orle Gniazdo”.

Wczoraj (23.01), w związku z reportażem telewizyjnym pt. „Polscy naziści” wyemitowanym 20 stycznia w magazynie reporterów „Superwizjer” TVN, sekretarz generalny partii Nowoczesna i poseł na Sejm Adam Szłapka złoży wniosek do prezydenta Tychów o zbadanie zgodności z prawem działalności fundacji „Orle Gniazdo”. Fundacja ta wymieniona jest w reportażu TVN m.in. jako organizator festiwalu prezentującego pieśni rasistowskie, którym towarzyszyło unoszenie rąk w geście hitlerowskiego pozdrowienia.

Jeszcze wczoraj Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, na Facebooku odniósł się do wniosku Nowoczesnej: „Fundacja „Orle Gniazdo” została zarejestrowana przez Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej 19 maja 2009 roku. W związku z tym jutro wystąpimy do Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej o przesłanie dokumentów dotyczących działalności fundacji. Posiadając jej statut będziemy mogli złożyć wniosek do sądu o zbadanie zgodności jej działania z przepisami prawa, statutem oraz celem, w jakim została ustanowiona. Kategorycznie jednak potępiam wszelkie działania propagujące treści o charakterze faszystowskim i rasistowskim.”

Jak poinformowała nas Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, dzisiaj (24.01) prezydent wystąpił do bielskiego sądu o przesłanie stosownych dokumentów fundacji.

Fundacja „Orle Gniazdo” ma swoją siedzibę w tyskim mieszkaniu przy ul. Hubala 6/22. Mieszkanie to mieści się w 14-kondygnacyjnym wieżowcu. Udaliśmy się dzisiaj do siedziby fundacji z propozycją skomentowania wniosku Nowoczesnej i działań podjętych przez prezydenta Tychów. Z siedzibą „Orlego Gniazda” nawiązaliśmy kontakt jedynie przez domofon. Kobieta, z którą rozmawialiśmy, nie przedstawiła się, nie chciała wypowiadać się w imieniu fundacji, nie chciała nas wpuścić do siedziby. Przekazaliśmy nasz adres mailowy i numer komórki z prośbą o komentarz i kontakt. Kobieta w końcu zgodziła się wyjść przed klatkę schodową, aby się z nami spotkać. Mieliśmy czekać na nią 10 minut. Czekaliśmy ponad pół godziny. Nikt nie przyszedł. Zadzwoniliśmy na domofon. Tym razem nikt się nie odezwał.

AKTUALIZACJA: Dzisiaj (24.01) ok. godz. 19.40 skontaktował się z nami Bartosz Berk, prezes fundacji „Orle Gniazdo”, przesyłając następujące oświadczenie:

„W związku z materiałem, który ukazał się w TVN 24 prezentujemy oświadczenie organizatorów Festiwalu Orle Gniazdo.

Materiał dotyczący FOG został opublikowany nielegalnie oraz opatrzony kłamliwym, niezgodnym z prawdą komentarzem. Od wielu lat dążymy do budowy niezależnej, silnej, polskiej sceny tożsamościowej i patriotycznej. Jesteśmy – my, główni organizatorzy – polskimi nacjonalistami, działamy w tym ruchu wiele lat i będziemy bronić naszych przekonań. Jesteśmy zwolennikami współdziałania młodych Europejczyków w obliczu nowych zagrożeń z odrzuceniem historycznych zaszłości i nie zamierzamy do nich wracać. Kto nam w tej robocie ma zamiar szkodzić niech się u nas nie pojawia.

Wszelkie inne wydarzenia zaprezentowane i w zamyśle autorów połączone w tym materiale z FOG nie mają nic wspólnego z naszą imprezą. Szczególnie groteskowa jest próba powiązania nas z leśną szopką rodem z serialu „Allo Allo”. Kabaretowy wydźwięk tego materiału uzupełnia Pankowski i inni zaproszeni goście bredzący coś o setkach ofiar neonazistów w Polsce po 1989 oraz kilku tysiącach wyznawców modlących się do popiersia Hitlera.

W związku z materiałem, który ukazał się w TVN 24 Biuro Prawne FOG podjęło decyzję o rozpoczęciu kroków prawnych przeciwko osobom i mediom publikującym materiały nielegalnie i bez akredytacji. Zamierzamy domagać się miliona złotych odszkodowania, w związku z naruszeniem dóbr osobistych naszej Fundacji przez tzw. „dziennikarzy śledczych” TVN. Osobną sprawą jest perfidna manipulacja skierowana w stronę naszego kol. Jacka, którą zdecydowanie potępiamy. Odpowiednie wnioski zostaną również skierowane do Rady Etyki Mediów oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

  1. Przypominamy, że w sprawach dotyczących artykułów jednego z autorów tego reportażu Bertolda Kittela według informacji zawartych na Wikipedii dwukrotnie orzeczone prawomocnie zostały przeprosiny względem ofiar tego typu samozwańczej „działalności śledczej” o których publikowane były nieprawdziwe informacje.

PS.2 W czasie gdy TVN 24 publikuje materiał o rzekomym neonazistowskim zagrożeniu, w sieci można odnaleźć liczne zdjęcia na których przywódca „Razem” – jednej z mainstreamowych partii, notowanych w sondażach – Adrian Zandberg – występuje z przemową na tle flag z sierpem i młotem będących oficjalnymi flagami totalitarnego imperium, które wymordowało miliony Polaków. Na wielu manifestacjach lewicy pojawiają się tego typu symbole, czerwone flagi. Niedawny przypadek uczestnictwa Komunistycznej Partii Polski w obchodach pierwszomajowych razem z prezydentem Dąbrowy Górniczej jest tego świetnym przykładem. Nie przeszkadza to licznym stacjom telewizyjnym zapraszać takich osób, oraz uwiarygadniać tego typu esktremistów w oczach społeczeństwa.

PS.3 O „mowie nienawiści” nie będziemy nawet pisać, wylewa ona się bezustannie z ust demoliberalnych polityków. Warto wspomnieć, że na tą chwilę w III RP jedyną ofiarą stricte polityczną jest zamordowany przez zwolennika PO pracownik biura PiS. Jednak to nas wskazuje się jako potencjalnych zbrodniarzy.”

 

 

Dodaj komentarz