Rozmowy o piłce, spacer i Wiano, czyli Tyska Noc Muzealna

0
W zeszłym roku, w ramach Tyskiej Nocy Muzealnej, kibice pisali test wiedzy o GKS Tychy. 20 maja br. sprawdzą się z wiedzy o polskiej piłce nożnej; fot. J. Jędrysik
Reklama

Tegoroczna Tyska Noc Muzealna to okazja do odwiedzenia wszystkich trzech siedzib muzeum i zapoznania się z historią miasta widzianą z wielu perspektyw. W programie zarówno coś dla entuzjastów piłki nożnej, jak i koneserów nieoczywistego piękna architektury tego miasta. Nie zabraknie także muzyki.

Rozgrzewka:
19 maja 2017, godz. 18.00
Spotkanie z Jerzym Dudkiem i piłkarzami Sokoła Tychy
TYSKA GALERIA SPORTU, ul. Edukacji 7
W połowie lat 90. tyscy kibice za sprawą drużyny Sokoła Tychy mogli oglądać na ul. Edukacji mecze piłkarskiej ekstraklasy. W spotkaniu z dawnymi graczami tej drużyny udział zapowiedzieli m.in. słynny bramkarz Jerzy Dudek – triumfator Ligi Mistrzów w barwach FC Liverpool, a także Krzysztof Bizacki, Bogdan Prusek, Zbigniew Konieczko, Janusz Nawrocki i Marek Piotrowicz.
Prowadzenie: Piotr Zawadzki

20 maja
godz. 16.00
SPACER PO STARYCH TYCHACH
Uczestnicy spaceru poznają historię i architekturę najstarszej części miasta. Na trasie znajdą się m.in. kościół pw. św. Marii Magdaleny wraz z otoczeniem, dawna restauracja Strzeleckiego, pomnik Powstańca Śląskiego, Stary Magistrat i osiedle domów szeregowych przy ul. Norwida.
Przewodnicy: Agnieszka Ociepa-Weiss i Patryk Oczko
Zbiórka: Rynek w Starych Tychach
Spacer realizowany jest w ramach projektu „Przestrzeń dla partycypacji” realizowanego przez Urząd Miasta w Tychach.

godz. 16.00
W ŚWIECIE TWÓRCZEJ WYOBRAŹNI: warsztaty architektoniczne
DAWNA MŁÓTOWNIA, ul. Katowicka 9

Reklama

Zajęcia inspirowane wystawą „Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty”. Uczestnicy stworzą przestrzenne makiety budynków, wzorując się na obiektach zaprojektowanych przez Marka Dziekońskiego. Kluczowe zagadnienia to: piękno i funkcjonalność, sztuka i projektowanie.
Prowadzenie: Monika Sojka
Propozycja dla dzieci od 7 do 12 lat
Zapisy: Joanna Kucz-Pieczka, tel. 32 327 18 20-22, wew. 25; e-mail: j.kucz@muzeum.tychy.pl

godz. 18.00
WERNISAŻ WYSTAWY
Andrzej Czyżewski (1930 – 2016). Architekt, fotograf, pisarz. Wspomnienie
STARY MAGISTRAT, pl. Wolności 1
Andrzej Czyżewski (1930 – 2016) był architektem, od 1958 roku pracował w Miastoprojekcie Nowe Tychy. Samodzielnie lub wraz z żoną Marią, również architektem, zaprojektował Technikum Budowlane (dziś Zespół Szkół nr 5 w Tychach), szkołę specjalną, osiedle W, wysokie budynki w centrum Tychów, kościół św. Jadwigi oraz wiele innych obiektów w mieście.
Z zamiłowania był fotografem, autorem licznych zdjęć dokumentujących budowę Tychów, człowiekiem o wielu zainteresowaniach i pasjach. Andrzej Czyżewski był bratem ciotecznym Marka Hłasko, spadkobiercą pisarza i jego biografistą.
Wystawa, którą wraz z córką autora, Agnieszką Czyżewską, opracowała dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, przypomina najważniejsze dokonania Czyżewskiego, a także przywołuje mniej znane fakty z jego życia.

godz. 19.00, 21.00
DAWNA MŁÓTOWNIA, ul. Katowicka 9
OPROWADZANIE KURATORSKIE
Po wystawie „Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty” oprowadzi Patryk Oczko.
Na wystawie pokazano liczne projekty architektoniczne Marka Dziekońskiego ukazujące różne fazy rozwoju koncepcji, zarówno tych zrealizowanych, jak i pozostałych utrwalonych wyłącznie na papierze. W wielu przypadkach zostały one zestawione z dokumentacją fotograficzną modeli, obiektów w trakcie budowy oraz tuż po jej ukończeniu. Niejednokrotnie też fotografie są jedynym śladem koncepcji. W przypadku istniejących obiektów ukazany obraz pierwotny został skonfrontowany ze stanem obecnym, dając możliwość refleksji nad trwałością dorobku twórcy oraz zmiennością recepcji jego dzieła.

godz.19.00
Zwiedzanie Tyskiej Galerii Sportu i Stadionu Miejskiego
TYSKA GALERIA SPORTU, ul. Edukacji 7
Podczas spaceru będzie można obejrzeć najciekawsze i zwykle niedostępne miejsca na stadionie (m.in. szatnie, loże honorowe, strefę VIP), a także wystawę stałą w TGS „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”.

godz. 20.00
WIELKI TEST WIEDZY O POLSKIEJ PIŁCE NOŻNEJ
TYSKA GALERIA SPORTU, ul. Edukacji 7
Z okazji zbliżających się Młodzieżowych Mistrzostw Europy do lat 21, które odbędą się m.in. na Stadionie Miejskim w Tychach, zapraszamy do sprawdzenia się z wiedzy o polskiej piłce nożnej. Zapytamy m.in. o kariery Lewandowskiego, Bońka i Lubańskiego, wielkie mecze reprezentacji na MŚ i EURO, pucharowe sukcesy Górnika, Legii czy Widzewa. Na zwycięzców i uczestników testu czekają nagrody.
Zapisy: testpolskapilka@tgs.tychy.pl
Szczegóły:www.tgs.tychy.pl

godz. 22.00
KONCERT ZESPOŁU WIANO
STARY MAGISTRAT, pl. Wolności 1
W czasie koncertu zespół wykona utwory ze swej debiutanckiej płyty, której premiera odbyła się w czerwcu 2016 roku w Muzeum Miejskim w Tychach. Muzeum jest także współwydawcą płyty.
Usłyszymy autorskie aranżacje utworów ze zbioru Adolfa Dygacza (etnologa, muzykologa i folklorysty, znawcy kultury górnośląskiej i zagłębiowskiej), skupione wokół tematyki zamążpójścia, ale też rozterek, smutków, nieszczęśliwej miłości.
Zespół zaprezentuje także kilka utworów nowych, które w przyszłości znajdą się na drugiej płycie. Tutaj motywem przewodnim jest śmierć.
Zespół tworzą: Agnieszka Mucha – wokal, Arkadiusz Piela – gitara, Przemek Rosak – bas, Grzegorz Krzysztofik – perkusja & instrumenty perkusyjne, Jakub Kabus – lira & chórki, Bogusław Bąk (gościnnie) – instrumenty klawiszowe. Nie ma konieczności rezerwacji miejsc.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj