Ruchoma szopka w Bieruniu

0
Reklama

Ruchoma szopka bożonarodzeniowa w bieruńskim kościele pw. św. Bartłomieja stawiana jest corocznie od 1955 r. Jest to najdłużej dostępna stajenka w Polsce. Można ją oglądać od Bożego Narodzenia do 14 lutego, kiedy to obchodzony jest odpust ku czci św. Walentego – patrona Bierunia. Szopkę każdego roku odwiedza kilka tysięcy zwiedzających. Są to nie tylko mieszkańcy Bierunia i okolic, ale również turyści z całej Polski, a nawet Europy i Ameryki, o czym świadczą wpisy znajdujące się w kronice stajenki. 

Inicjatorem budowy ruchomej szopki w kościele św. Bartłomieja w Bieruniu był ks. proboszcz Jan Trocha. Podczas wizyty duszpasterskiej u jednej z bieruńskich rodzin – Wieczorków, zobaczył konstrukcję małej ruchomej szopki bożonarodzeniowej, którą zrobili synowie – Teofil i Jan, wzorując się na ruchomej szopce z Wambierzyc. Zaproponował, aby podobną zbudować w kościele św. Bartłomieja Apostoła. Do budowy szopki dołączyło się wielu innych parafian. W ich rodzinach stawianie stajenki i jej udoskonalanie stało się wielopokoleniową tradycją.

Dziś szopka ma powierzchnię 40 metrów kwadratowych. Nad nią znajduje się ponad 6-metrowa panorama Jerozolimy. Składa się z ponad 100 figur, z czego większość jest ruchoma. W konstrukcji wykorzystane zostały mechanizmy pionowe i poziome, dzięki którym przymocowane do nich postacie zmierzają w stronę żłóbka. Stajenka i jej poszczególne elementy zasilane są prądem od 9 do 380 volt.

W ruchomej szopce nie mogło zabraknąć Świętej Rodziny, pasterzy i Trzech Króli. Są też postacie związane z zawodami, również tymi dawnymi (m.in. kowale, kominiarz, górnik, strażak, pszczelarze, drwale) oraz stanami (świeccy, kapłani, siostry zakonne). Są konkretne postacie: św. Jan Paweł II, pochodzący z Bierunia śp. kardynał Stanisław Nagy, bł. Edmund Bojanowski, św. Faustyna Kowalska i bł. ks. Jerzy Popiełuszko). W szopkowym krajobrazie nie brakuje również zwierząt i roślin (m.in. staw z kaczkami). Twórcy szopki mają zwyczaj dodawania co roku nowych elementów i postaci.

Reklama

W 2015 r. budowniczy szopki zostali odznaczeni przez abp. Wiktora Skworca medalem „Pro Christi Regno” za zasługi w dziele budowania królestwa bożego w archidiecezji katowickiej.

Źródło: Urząd Miejski w Bieruniu

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj