Ruszył turniej piłkarski Akademia Cup

0

Dziś (15 września) rozpoczęły się rozgrywki w ramach XIX Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej Akademia Cup 2018. Na boiskach Kompleksu Sportowego im. Alfreda Potrawy rywalizowali piłkarze z rocznika 2011.

Zacięte boje toczyli siedmiolatkowie m.in. z klubów: APN GKS Tychy, Ajaks Częstochowa, SMS Żywiecka Akademia Piłki Nożnej, Football4pro Bielsko-Biała II, Akademia Piłkarska Namysłów, Rozwój Katowice i Akademia Orzeł Mokre.

Cały cykl rozgrywek odbywać się będzie w soboty, w godz. 8.00-13.30 według następującego harmonogramu: 22.09 – rocznik 2010, 29.09 – rocznik 2009 i 6.10 – rocznik 2008. Wszystkie mecze odbywać będą się boiskach Kompleksu Sportowego im. Alfreda Potrawy na tyskim osiedlu A.

Alfred Potrawa (1947-2006) jest też patronem całego turnieju. Ten przedwcześnie zmarły obrońca GKS Tychy (członek srebrnej drużyny z 1976 r.) jako trener pracował z młodzieżą. To on 18 sierpnia 1974 r. zdobył pierwszą bramkę dla GKS Tychy w historii występów klubu w Ekstraklasie (remis 1:1 z Lechem Poznań).

Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Akademia Cup 2018 wcześniej nazywał się Czak Cup i Tychy Cup. Od początku w jego organizację zaangażowany jest Marcin Kuśmierz, dyrektor zarządzający w Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy. – W tegorocznej edycji rozgrywek spodziewamy się 500 zawodników z 40 klubów z całej Polski oraz z zagranicy. Dlatego Akademia Cup to jedna z największych imprez piłkarskich dla dzieci na Śląsku – mówi Marcin Kuśmierz.

Warto przypomnieć, że uczestnikami turnieju (jeszcze jako Tychy Cup) byli absolwenci Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy: Paweł Florek i Mateusz Grzybek. Obaj niejednokrotnie wygrywali turniej wraz ze swoimi drużynami. W historii zawodów zdarzyło się, że najlepszym bramkarzem był Paweł, a Mateusz najlepszym zawodnikiem. Dziś Paweł Florek broni w trzecioligowym hiszpańskim CD Bajadoz, a Mateusz jest podstawowym zawodnikiem pierwszoligowego GKS Tychy. Obaj są ambasadorami Akademia Cup 2018.

(J)

Dodaj komentarz