Sanepid bije na alarm! Raptowny wzrost zachorowań na żółtaczkę

0
Mycie rąk skutecznie zapobiega zachorowaniom na żółtaczkę pokarmową; fot. Anna Przybyła
Reklama

Sanepid bije na alarm! Raptowny wzrost zachorowań na żółtaczkę. W województwie śląskim nastąpił raptowny wzrost zachorowań na żółtaczkę pokarmową, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A. Do końca czerwca Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zanotowała już 385 takich przypadków, gdy w całym 2016 roku były tylko 3 tego typu zachorowania. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach zajmuje pod względem tegorocznych zachorowań na żółtaczkę pokarmową szóste miejsce w całym województwie.

Żółtaczkę pokarmową fachowo nazywa się wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A), a popularnie chorobą brudnych rąk. Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach na terenie całej Polski od początku roku do połowy czerwca 2018 r. zanotowano 847 przypadków WZW A (przy 424 zachorowaniach w tym samym okresie w roku 2017).

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba zachorowań w województwie śląskim (w poszczególnych latach) była zawsze mniejsza od 10, np. w 2016 r. zanotowano jedynie 3 takie przypadki. Sytuacja drastycznie zmieniła się w 2017 r., kiedy to na żółtaczkę pokarmową zachorowało 547 osób. Od stycznia do końca czerwca 2018 r. było ich już 385.

W województwie śląskim, w ciągu ubiegłego półrocza, najwięcej, bo 112 przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A zanotował sanepid częstochowski, a sanepid w Sosnowcu podał 104 takie osoby. Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach podlega 20 stacji powiatowych. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach nadzoruje miasto Tychy oraz powiaty: pszczyński, mikołowski, bieruńsko-lędziński. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2018 r. zanotowano tu 15 przypadków żółtaczki pokarmowej (pod względem liczby zachorowań przed PSSE w Tychach były: PSSE Dąbrowa Górnicza – 33, PSSE Bytom – 28, PSSE Katowice – 21).

Reklama

Najgorsze, że chorych wciąż przybywa. Według danych z 16 lipca br. przekazanych nam przez mgr Gabrielę Niedzielę, zastępcę Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tychach, liczba tegorocznych zachorowań na WZW A wzrosła do 18. W samych Tychach od 1 stycznia 2018 r. do 16 lipca 2018 r. zachorowało 6 osób, w powiecie mikołowskim – 5, w powiecie bieruńsko-lędzińskim – 7, w bieżącym roku na razie nie stwierdzono żółtaczki pokarmowej w powiecie pszczyńskim, ale w ubiegłym roku zapadły na nią 3 osoby. W tym samym 2017 r. w Tychach stwierdzono 4 takie przypadki, w powiecie bieruńsko-lędzińskim – 6, a w powiecie mikołowskim – aż 11. Dla porównania w 2016 r. sanepid w Tycach nie stwierdził na swoim obszarze ani jednego przypadku żółtaczki pokarmowej.

Bilans na terenie nadzorowanym przez PSSE Tychy przedstawia się więc następująco: 2016 r. – 0 zachorowań na żółtaczkę pokarmową, 2017 r. – 24 zachorowania, od 1.01 do 16.07.2018 r. – 18.

WSSE w Katowicach informuje, że wirusowe zapalenie wątroby typu A jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa. Mogą wystąpić zachorowania pojedyncze jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie). W 59 ogniskach odnotowanych w 2017 roku doszło łącznie do 153 zachorowań, natomiast w 47 odnotowanych dotychczas ogniskach w roku 2018 zachorowało 127 osób.

Do zakażenia, jak słyszymy, może dojść poprzez: spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga), kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce), kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Podstawową bronią przeciw wirusowi jest przestrzeganie najprostszych zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Szerzeniu się zachorowań na WZW A można skutecznie zapobiec m.in. poprzez mycie rąk, mycie warzyw i owoców, picie przegotowanej wody, wykonanie szczepień ochronnych.

WSSE informuje, że istnieje skuteczna i dostępna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest: osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW A, osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi, dzieciom w wieku przedszkolnym (szkolnym oraz młodzieży), które nie chorowały na WZW typu A.

(icz)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj