Szpital w Pszczynie przygotowuje się do ewakuacji pacjentów

0
Szpital w Pszczynie, fot. RB

Szpital w Pszczynie przygotowuje się do ewakuacji pacjentów. Chorzy mają być przewiezieni do innych placówek. Nie przyjmuje się nowych osób.

Jak się dziś (12.06) dowiedzieliśmy od rzecznika spółki Centrum Dializa Witolda Jajszczoka, szpital w Pszczynie nie przyjmuje pacjentów. Trwa też właśnie organizowanie ewakuacji 20 chorych do innych placówek leczniczych w regionie. Ma to zostać ostatecznie przeprowadzone do piątku. Jak usłyszeliśmy, powodem takiej sytuacji jest brak personelu.

Zapytaliśmy, czy do piątku szpital w Pszczynie zostanie więc zamknięty. Usłyszeliśmy, że na to wygląda.

Starostwo pszczyńskie, które stara się przejąć pszczyński szpital, wydało dziś komunikat informujący o gotowości do przejęcia szpitala w trybie natychmiastowym:

„W trosce o życie i zdrowie pacjentów powiat pszczyński jest w stanie w trybie natychmiastowym przejąć prowadzenie pszczyńskiego szpitala. W związku z docierającymi do Starostwa Powiatowego w Pszczynie informacjami, świadczącymi o podjęciu przez dyrekcję NZOZ Szpital w Pszczynie decyzji o zawieszeniu działalności szpitala, starosta pszczyński Paweł Sadza poinformował dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach, że powiat pszczyński jest gotowy na przejęcie pacjentów w trybie natychmiastowym i dalsze nieprzerwane prowadzenie szpitala. – Chcemy zapewnić pacjentom opiekę medyczną przez wykwalifikowany personel, który wyraził chęć pracy w szpitalu prowadzonym przez powiat pszczyński. Czekamy na decyzję dyrektora NFZ w tej sprawie – informuje starosta pszczyński Paweł Sadza”.

Aktualizacja (12.06 godz. 14.40) – najnowszy komunikat starostwa pszczyńskiego:

Personel szpitala nie odejdzie od łóżek pacjentów!
Nie są prawdziwe informacje przekazywane przez dyrekcję NZOZ Szpital w Pszczynie o zaprzestaniu działalności szpitala i ewakuacji pacjentów z powodu braku lekarzy i pielęgniarek. Personel medyczny poinformował starostę pszczyńskiego, że nie odejdzie od łóżek pacjentów.
W związku z docierającymi do Starostwa Powiatowego w Pszczynie informacjami, świadczącymi o podjęciu przez dyrekcję NZOZ Szpital w Pszczynie decyzji o zawieszeniu działalności szpitala, starosta pszczyński, Paweł Sadza poinformował dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach, że powiat pszczyński jest gotowy na przejęcie pacjentów w trybie natychmiastowym i dalsze nieprzerwane prowadzenie szpitala.
Nie jest prawdą, że powodem podjęcia decyzji przez dyrekcję szpitala dzierżawionego przez spółkę Centrum Dializa o zaprzestaniu działalności szpitala i ewakuacji pacjentów jest brak lekarzy i pielęgniarek. – Jesteśmy po rozmowie z ordynatorami, oddziałowymi i pracownikami pogotowia, którzy stanowczo i jednoznacznie zadeklarowali, że nie odejdą od łóżek pacjentów. Grafiki są w pełni obsadzone i nie ma potrzeby ewakuacji pacjentów – mówi starosta pszczyński Paweł Sadza„.

AKTUALIZACJA (12.06 godz. 15.50)

Oficjalny komunikat spółki Centrum Dializa:
„W dniu dzisiejszym, 12 czerwca, Szpital w Pszczynie poinformował Śląski Urząd Wojewódzki, Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach o czasowym zawieszeniu pracy większości oddziałów szpitalnych. Przyczyną takiej decyzji są braki kadrowe. M.in. w szpitalu nie ma obecnie wystarczającej do kontynuowania działalności ilości lekarzy i pielęgniarek. Niestety potwierdziły się nasze przewidywania, że w związku z niepewną sytuacją szpitala po 1 lipca, pracownicy będą poszukiwać nowych miejsc pracy, które zapewnią im stabilizację.
Z dniem dzisiejszym zawieszona została praca następujących oddziałów:
– anestezjologia i intensywna terapia,
– chirurgia ogólna,
– choroby wewnętrzne (neurologia),
– Izba Przyjęć,
– neonatologia II stopień referencyjny,
– Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna,
– ortopedia i traumatologia narządu ruchu,
– położnictwo i ginekologia II stopień referencyjny.
20 pacjentów Szpitala w Pszczynie wymaga przewiezienia do innych szpital i to działanie jest właśnie organizowane. Pacjenci, którzy zgłaszają się na Izbę Przyjęć informowani są o tym gdzie aktualnie mogą otrzymać stosowną pomoc.
Centrum Dializa sp. z o.o. dzierżawca Szpitala w Pszczynie informuje jednocześnie, że odczuwalne w ostatnich dniach pogorszenie sytuacji finansowej szpitala jest rezultatem rygorystycznego egzekwowania przez NFZ budzących wątpliwość wielomilionowych kar nakładanych na szpital oraz wieloletnich opóźnień w zapłacie ponad 16 mln zł należności za tzw. nadwykonania”.

AKTUALIZACJA: (12.06, godz. 16.20): Komunikat NFZ.

AKTUALIZACJA (13.06): Konferencja prasowa. Lekarz: Zostajemy z pacjentami. Starosta: Nie będzie żadnej ewakuacji

(r)

Czytaj także:

NFZ rozwiązał umowę ze szpitalem w Pszczynie

Powiat pszczyński chce przejąć szpital

Baner na szpitalu

 

Dodaj komentarz