Tężnia solankowa już czynna

0
Tężnia solankowa w Rodzinnym Parku bł. Karoliny już jest czynna, 14.04.2018 r.; fot. ZB

Tężnia solankowa już czynna. Wczoraj (13.04), po zimowej przerwie, znowu uruchomiono tężnię solankową w Rodzinnym Parku bł. Karoliny w Tychach. Testowano ją w grudniu ubiegłego roku przez dwa tygodnie i zaraz po Świętach Bożego Narodzenia zamknięto.

Tężnia solankowa, czyli drewniany obiekt pokryty gałązkami tarniny, po których spływa woda, liczy prawie 6,7 m wysokości. Stoi w Rodzinnym Parku bł. Karoliny przy ul. ks. Tischnera. Inwestorem było miasto Tychy. Budowla, jak tłumaczy Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, nawiązuje kształtem do tyskiego ratusza.

– Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest m.in. w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii i w przypadku ogólnego wyczerpania – tłumaczy Ewa Grudniok.

Inwestycja pod nazwą „Budowa tężni solankowej z infrastrukturą techniczną wraz z zagospodarowaniem terenu” o wartości ok. 1,5 mln zł rozpoczęła się latem 2017 r. w Parku Południowym (obecna nazwa: Rodzinny Park bł. Karoliny). Początkowo miała zakończyć się w październiku, później wspominano o listopadzie, w końcu zaczęto mówić o początku grudnia. Ostatecznie tężnia została otwarta 12 grudnia 2017 r. Do 26 grudnia była testowana. Ponowne uruchomienie tężni nastąpiło 13 kwietnia 2018 r.

(pp)

Dodaj komentarz