TopOffFestival 2018: od Gilgamesza po taniec ducha

0
Koncert "Gilgamesz" w wykonaniu Teatru Chorea
Reklama

W dniach 16-21 kwietnia w Teatrze Małym i w Pasażu Kultury Andromeda odbędzie się teatralny TopOffFestival 2018. Bilety na inaugurację i spektakle konkursowe są w cenie 10 zł. Na zakończenie imprezy wstęp jest wolny.

16.04, godz. 18.00 – otwarcie, Teatr Chorea, „Szczelina”, spektakl mistrzowski na motywach dramatu „Zanikam” Arne Lygre, z użyciem fragmentów poezji mistycznej derwisza Rumiego. To nie jest spektakl o uchodźcach, którzy nagle stracili dach nad głową i muszą ruszać w nieznane. „Szczelina” to spektakl o nas, którzy mając dach nad głową i cokolwiek do zjedzenia, nie zdajemy sobie ciągle sprawy z tego, że w każdej chwili możemy to wszystko stracić i być wyrzuconymi w nieznane. Sześć kobiet i jeden mężczyzna próbują opowiedzieć słowami, ruchem i śpiewem, bardzo zwyczajne historie ludzi, którzy stracili wszystko, którzy nie mają już niczego prócz nadziei.

17.04, godz. 18.00, konkurs – Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza, „Come True”.

Teatr to jest miejsce, gdzie jedni udają, że przeżywają, żeby drudzy przeżywali naprawdę. Merytorycznym trzonem przedstawienia są oczywiście spostrzeżenia francuskiego filozofa Guy’a Deborda, który buduje obraz rzeczywistości społecznej na kształt spektaklu. Świat Deborda to świat, w którym człowiek bardziej ogląda niż przeżywa wydarzenia; to nie spektakl jest cieniem rzeczywistości ale rzeczywistość wydaje się być cieniem spektaklu.

Reklama

18.04, godz.18.00, konkurs – Cloud Theatre „Technologia jest Istotą”. To spektakl, który przedstawia ludzkie fantazje o przyszłości, wykorzystując do tego jedynie ulotne środki, takie jak improwizowana materia muzyczna live, rysowanie światłem i reżyseria na żywo. To teatr dramatyczny bez słowa.

19.04, godz. 18.00, konkurs – Teatr Brama, „Ghost Dance”. Taniec ducha był rytuałem, będącym wyrazem głębokiego kryzysu cywilizacyjnego Indian w Ameryce Północnej pod koniec XIX w., gdy cywilizacja zachodnia zdominowała życie Indian. Zakazany taniec wykonywano w nadziei na Wielką Przemianę, która miała być końcem obecnego świata. Spektakl jest symbolicznym przywołaniem rytuału w obronie wymierających wartości.

19.04, godz. 20.30, konkurs, Pasaż Kultury Andromeda – Dzika Strona Wisły, „Zła matka”. To spektakl o kobietach, dla których macierzyństwo to nie jest szczyt marzeń. O kobietach, które nie chcą odgrywać ról, jakie im się narzuca i chcą same decydować o sobie. Chcą żeby ich głos był równie ważny jak mężczyzn. To także ironiczna opowieść o relacjach z partnerami, mężami i kochankami.

20.04, godz. 18.00, konkurs – Teatr Realistyczny, „Bum”. To opowieść o wartościach – ich kryzysie, słowach pozbawionych znaczenia. O walce o wartości i o ich ciągłym zapominaniu. Czasem nieumyślnym, często jednak celowym, gdy na przeciwnej szali stają własne korzyści – społeczne uznanie, wygoda, bezpieczeństwo, święty spokój.

20.04, godz. 20.30, konkurs, Pasaż Kultury Andromeda – Komuna Warszawa „7 pieśni o Avangardzie”. To elegia, ale też hymn na cześć awangardy, która nigdy nie umiera. Symboliczna rekonstrukcja scenografii spektakli teatralnych z lat 20. Powidoki estetyki scenicznej tamtych lat pozwolą przywołać idee pierwszej teatralnej awangardy.

21.04, godz. 17.00 – zakończenie, koncert Chorea, „Gilgamesz”. Koncert na chór, trio jazzowe i kwartet smyczkowy. „Gilgamesz” Tomasza Krzyżanowskiego realizowany przez Teatr Chorea to niezwykłe i oryginalne odczytanie jednego z najstarszych zachowanych poematów epickich. To pierwsza pełna adaptacja muzyczna Eposu o Gilgameszu.

(JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj