Tradycja i nowoczesność na dożynkach w Goczałkowicach-Zdroju

0
W dożynkowym korowodzie, fot. powiat pszczyński
Reklama

Tradycja i nowoczesność na dożynkach w Goczałkowicach-Zdroju. W sobotę, 1 września, odbyło się gminno-powiatowe święto plonów.

Święto plonów rozpoczęła msza św. w kościele św. Jerzego. Po niej korowód dożynkowy przez godzinę objeżdżał miejscowość, by mogli go obejrzeć mieszkańcy i goście.  Rolnicy zaprezentowali dawne zwyczaje oraz nowoczesne maszyny rolnicze. Trasę przejazdu korowodu mieszkańcy Goczałkowic przystroili dożynkowymi ozdobami.

Starostowie dożynkowi Iwona i Wojciech Kapiasowie (z prawej) wręczają dożynkowe chleby; fot. Powiat Pszczyński

Kolejne uroczystości odbyły się przy ul. Rzemieślniczej. Wójt gminy Goczałkowice-Zdrój Gabriela Placha i wicestarosta pszczyński Krystian Szostak odebrali z rąk starostów dożynkowych Iwony i Wojciecha Kapiasów chleby upieczone z mąki z tegorocznych zbóż.

– Dożynki to czas, kiedy kłaniamy się nisko wszystkim rolnikom, ogrodnikom, szkółkarzom, kwiaciarzom, producentom rolnym. Dziękuję za waszą codzienną pracę – mówiła Gabriela Placha.

Reklama

– Korowód pokazał, że gmina Goczałkowice może cieszyć się bardzo nowoczesną formą rolnictwa. Macie tutaj wspaniałych producentów rolnych, ten tabor maszyn świadczy o najwyższej klasie. Za codzienną pracę oraz za wasz biznesowy sposób traktowania rolnictwa, który daje wspaniałe efekty, w imieniu władz powiatowych serdecznie dziękuję – powiedział wicestarosta.

Wręczono wyróżnienia starosty pszczyńskiego – „Żubry Pszczyńskie” – osobom szczególnie zasłużonym dla rolnictwa powiatu pszczyńskiego. W tym roku nagrodę otrzymali:

Leokadia i Gustaw Biali – rolnicy z Goczałkowic, którzy na kilkudziesięciu hektarach uprawiają kwiaty rabatowe, chryzantemy oraz borówkę amerykańską; powszechnie znane jest ich zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej;

Mariola i Brunon Maśni – rolnicy z Poręby, którzy gospodarują na ponad 60 ha; głównym profilem produkcji jest uprawa zbóż; ich nowoczesne gospodarstwo uzyskało tytuł najbezpieczniejszego w województwie śląskim w 2018 r. i bierze udział w konkursie ogólnokrajowym;

Wanda Wyroba – przewodnicząca KGW Ćwiklice i założycielka Zespołu Ludowego „Ćwikliczanie”, która swoją niespożytą energią i optymizmem zaraża osoby ze swojego otoczenia, a serce jakie wkłada w każdą imprezę, skutkuje szeregiem nagród zdobywanych w konkursach kulinarnych na poziomie powiatowym, wojewódzkim jak i ogólnopolskim;

Maria Zawierucha – wspólnie z mężem Janem w latach 70. XX wieku założyła gospodarstwo ogrodnicze w Kobiórze; od jego śmierci gospodaruje wspólnie z synem i synową; obecnie pod szkłem jest już 9 000 m kw., z przeznaczeniem pod uprawę róż; pani Maria wraz z rodziną angażuje się także w życie społeczne i gospodarcze gminy Kobiór.

Pamiątkową powiatową statuetką został uhonorowany Zespół Folklorystyczny „Goczałkowice”, który w tym roku obchodzi 65-lecie działalności. Zespół został założony w 1953 r. przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Łucją Głąb na czele. Od samego początku był formacją wielopokoleniową, w której skład bardzo często wchodziły małżeństwa. Miejscem prób od lat jest Gminny Ośrodek Kultury w Goczałkowicach, który sprawuje patronat nad jego działalnością. Obecnie zespół liczy 16 członków. Kierownikiem zespołu jest Grzegorz Kotas, a funkcję kierownika muzycznego sprawuje Grzegorz Paszek.

Odbyła się biesiada z chórem Semper Communio i muzykami zespołu Art Music Trio. Wieczorem wystąpił zespół Baciary.

(r), źródło/fot. Powiat Pszczyński

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj