Tychy Light & Sound Festival – mapping 3D i koncerty

0
Ubiegłoroczne projekcje mappingowe; fot J. Jędrysik
Reklama

Na terenie zrewitalizowanego Browaru Obywatelskiego, w industrialnym klimacie, 16 września odbył się Tychy Light & Sound Festival 2017. To impreza poświęcona artystycznym działaniom wykorzystującym światło i dźwięk. Na elewacji zabytkowego budynku słodowni zaprezentowane zostały trójwymiarowe animacje w ramach konkursu mappingu. W programie festiwalu były też koncerty Micromelancolié, Sambora i Natalii Nykiel.

W ramach festiwalu przygotowano wystawę w przestrzeni Starej Słodowni, w której studenci Akademii Sztuk Pięknych i Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego zaprezentowali swoją interpretację światła i kontekstów, w których występuje. Budynek słodowni został też wykorzystany w konkursie mappingu 3D. Tematem przewodnim animacji była woda. Pięć prac oceniało jur złożone z pedagogów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Uniwersytetu Ostrawskiego.

Mapping 3D to nowoczesna technika tworzenia obrazu, polegająca na rozświetleniu trójwymiarowych obiektów i ich elementów za pomocą światła projektorów, w taki sposób aby obiekt „ożył” albo został graficznie zmieniony.

Reklama

Podczas festiwalu odbyły się też koncerty. Pierwszy dał Robert Skrzyński, muzyk występujący pod pseudonimem Micromelancolié. W swojej twórczości wykorzystuje dźwięk znaleziony, zjawisko sprzężenia zwrotnego, mikrosample oraz nagrania terenowe budując z ich pomocą mapy oraz pocztówki dźwiękowe sprzyjające zadumie nad pamięcią dźwiękową oraz zacieraniem się wspomnień.

Kolejny koncert dał pochodzący z Tychów Sambor Kostrzewa, który zaprezentował proste piosenki w minimalistycznych aranżach skoncentrowanych wokół przestrzennej gitary, analogowych syntezatorów, samplera perkusyjnego i wokalu. Muzyce Sambora towarzyszyły wizualizacje Mikołaja Ludwika Szymkowiaka (.WJU), poznańskiego artysty wizualnego.

Miłośników muzyki elektronicznej połączonej ze intensywną grą świateł usatysfakcjonował koncert Natalii Nykiel.

W 2013 r. jako nastolatka wzięła udział w drugiej edycji programu „The Voice of Poland”, gdzie dotarła do finału. W 2014 r. nakładem wytwórni Universal Music Polska ukazał się debiutancki album studyjny piosenkarki, zatytułowany „Lupus Electro”. Materiał został zarejestrowany we współpracy m.in. z Kasią Nosowską, wokalistką zespołu Hey, byłą wokalistką zespołu Sistars – Pauliną Przybysz,  oraz liderem zespołu Pogodno – Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem. W 2015 r. Natalia Nykiel wystąpiła na gali Eska Music Awards 2015, gdzie została nagrodzona statuetką w kategorii Eska TV Award – Najlepsze video (za przebój „Bądź duży”).

W 2016 r. ukazał się singel „Error”. Piosenka stała się przebojem, trafiając na 1. miejsce na liście AirPlay, najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych. Do tej pory singiel pokrył się potrójną platyną, a teledysk do niego osiągnął wynik ponad 42 milionów wyświetleń w serwisie YouTube.

Imprezę w Tychach zakończy pokaz teatru światła DyeMotion Fluo.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj