Zmarł architekt Wacław Jaciow

0
Wiesław Jaciow; fot. Muzeum Miejskie

W dniu 17 lipca br. zmarł Wacław Jaciow, wybitny tyski architekt. Miał 90 lat. O śmierci W. Jaciowa poinformował zespół Muzeum Miejskiego w Tychach.

Urodził się 18 września 1929 r. we wsi Libusza koło Gorlic. W latach 1949–1953 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, następnie pracował w Miejskim Biurze Projektów w Krakowie.

W drugiej połowie lat 50. XX wieku przeprowadził się do Tychów, gdzie rozpoczął pracę w Biurze Projektów Miastoprojekt Nowe Tychy. W ciągu wieloletniej działalności w tyskim biurze był autorem i współautorem licznych projektów założeń urbanistycznych i obiektów architektonicznych.

Teatr Mały w Tychach,ok. 1966 r.; fot. Zygmunt Kubski/Muzeum Miejskie

Dorobek architekta obejmuje m.in. najbardziej charakterystyczne obiekty Tychów: Teatr Mały, Urząd Miasta (współautor), Zespół Szkół Muzycznych – dawniej Dom Organizacji Społecznych, m.in. siedziba PZPR (współautor), Osiedle E 2 (współautor).

Urząd Miasta w Tychach, ok. 1970 r.; fot. Zygmunt Kubski/Muzeum Miejskie

Ponadto jest autorem realizacji poza Tychami, spośród których do najważniejszych należy zespół dzielnic wczasowych w Wiśle Parteczniku, Jarzębatej i Bukowej.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 22 lipca 2020 roku (środa), o godz. 11.00 w kościele pw. Krzyża Świętego w Tychach.

To druga śmierć architekta z wiązanego z Tychami w ostatnim czasie. 16 lipca informowaliśmy o odejściu Marka Niklewicza.

Zmarł architekt Marek Niklewicz

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here