10 rzeczy, które warto wiedzieć o wózkach widłowych terenowych!

0
Reklama

Wózki widłowe terenowe to wytrzymałe i efektywne sprzęty, które sprawdzają się w naprawdę wielu branżach oraz sytuacjach. W naszym artykule zaprezentujemy 10 najciekawszych faktów o wózkach widłowych terenowych! Sprawdźcie, czy znaliście wszystkie spośród nich!

Wózki terenowe należą do kategorii wózków jezdniowych podnośnikowych, które powszechnie określa się mianem wózków widłowych. Są większe od tradycyjnych widlaków czołowych, posiadają także większy udźwig niż one. Dzięki temu są w stanie pracować wydajniej i transportować cięższe ładunki. Co jeszcze warto wiedzieć o wózkach widłowych terenowych?

1. Pierwszy wózek widłowy terenowy

Pierwszy wózek widłowy terenowy powstał we Francji w 1958 roku. Jego pomysłodawcą był Marcel Braud – syn jednego z założycieli marki „Braud&Faucheux”, zajmującej się produkcją maszyn rolniczych i budowlanych.
Opracowując koncepcję budowy wózka widłowego terenowego, Braud zastosował odwrócony schemat ciągnika rolniczego, wzbogacony o maszt oraz niezbędną hydraulikę.

2. Uprawnienia na wózki terenowe

Jak zaznaczono na wstępie wózki terenowe są większe od tradycyjnych widlaków. Operowanie nimi może wiązać się z większą odpowiedzialnością. Nie mniej, sam proces obsługi przebiega dość podobnie jak w przypadku takich jak tutaj czy tu wózków spalinowych. Z tego powodu wózki terenowe zalicza się do tej samej kategorii pod względem uprawnień. W celu ich uzyskania, przyszły operator powinien ukończyć kurs na wózki widłowe IIWJO – czyli przejść szkolenie uprawniające do obsługi wózków jezdniowych:

Reklama
  • z dowolnym napędem;
  • bez ograniczeń wysokości podnoszenia;
  • bez ograniczeń udźwigu;
  • z wykluczeniem wózków ze zmiennym wysięgnikiem i specjalizowanych.

Nie wystarczy jednak sam kurs w ośrodku szkoleniowym. W celu uzyskania ogólnopolskich uprawnień, honorowanych w każdym zakładzie pracy, należy zdać egzamin państwowy przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, która ocenia poziom wiedzy oraz umiejętności praktyczne kandydatów na operatorów wózków jezdniowych.

3. Niebywały udźwig

Wózek widłowy terenowy jest najbardziej wydajnym urządzeniem wśród swojej kategorii – wózków widłowych. Większy udźwig posiadają tylko ładowarki teleskopowe, które co prawda potocznie zalicza się do wózków widłowych, jednak jest to znaczne uogólnienie i ładowarki niewiele mają wspólnego z popularnymi widlakami.
Natomiast, jeśli mowa o udźwigu wózka widłowego terenowego, mieści się on w przedziale od ok. 6 do nawet 10 ton! Wszystko zależy oczywiście od modelu konkretnego pojazdu.

4. Tajemnica opon

Nie każdy wie, iż wózki widłowe terenowe posiadają zamontowane 2 różne rozmiary opon: większe z przodu i mniejsze z tyłu. Czemu ma to służyć? Montaż dwóch różnych wielkości opon pomaga wózkom terenowym z łatwością poruszać się po nierównym, wyboistym a nawet grząskim terenie.
Dodatkowo, opony do wózków terenowych muszą posiadać koniecznie głębokie bieżniki, w celu zapewnienia lepszej przyczepności nawet podczas jazdy na wzniesieniach i pagórkach.

5. Napęd

Tym, co ułatwia pokonywanie wzniesień poza dobrze dobranymi oponami jest także napęd. Większość z wózków widłowych terenowych może pochwalić się wydajnym napędem na 4 koła, który ułatwia i usprawnia transportowanie ładunków nawet w trudnych warunkach.

6. Prędkość maksymalna

Solidne opony, wydajny silnik i napęd na 2 osie, to wszystko wpływa na kolejną ciekawą informację o wózkach widłowych terenowych – czyli to, jaka jest ich prędkość maksymalna.
Oczywiście tak, jak w przypadku maksymalnego udźwigu, tak i jeśli chodzi o prędkość to uzależniona jest od:

  • marki pojazdu;
  • konkretnego modelu wózka;
  • wyposażenia pojazdu;
  • ewentualnie wprowadzanych dodatkowych indywidualnych rozwiązań.

Najszybsze pojazdy w tej kategorii wózków rozwijają prędkość nawet do 30 km/h! Pozwala im to transportować sprawnie i szybko ładunki nawet na duże odległości.

7. Dodatkowe elementy

Wózki widłowe są nie tylko wydajne i praktyczne, ale także bardzo uniwersalne. Za sprawą dodatkowego osprzętu w szybki i łatwy sposób mogą całkowicie odmienić swój charakter. Np. dzięki zamontowanej łyżce wózek widłowy terenowy staje się sprawną minikoparką! Chcesz wiedzieć więcej o dodatkowym osprzęcie do wózków widłowych? Sprawdź tutaj!

8. Budownictwo

Jeśli już mowa o wyjątkowym wykorzystaniu i uniwersalności wózków widłowych terenowych, warto wspomnieć o jednym z miejsc, gdzie sprawdzają się one najlepiej – czyli o branży rozbiórkowej i budowlanej.
Wydajne wózki widłowe terenowe doskonale radzą sobie z transportowaniem materiałów budowlanych, a także z usuwaniem gruzu po rozbiórce. Solidne opony pomagają im z łatwością pokonywać teren, a dodatkowy osprzęt – transportować nawet sypkie ładunki – takie jak: piasek, ziemia, gruz.

9. Rolnictwo

Kolejną branżą, gdzie bardzo często korzysta się z pomocy wózków widłowych terenowych jest rolnictwo. Wózki terenowe są przydatne zarówno podczas zbiorów, jak i magazynowania, a także gdy plony rolne należy przekazać do dalszej wysyłki.
Dzięki osprzętowi wózki widłowe terenowe stanowią także nieocenioną pomoc w pracach porządkowych w stajniach, na kurzych fermach itp.

10. Armia

Nie każdy wie, iż wózki widłowe terenowe to nie tylko sprzęt na budowy czy farmy, ale także nieoceniona pomoc w logistyce wojskowej. Pojazdy te z powodzeniem radzą sobie przy transportowaniu żywności, czy w pracach związanych z założeniem oraz utrzymaniem baz wojskowych.

Wózki widłowe terenowe – podsumowanie

Wózki widłowe terenowe potrafią zaskoczyć, co mogliście zobaczyć w powyższym wypełnionym najciekawszymi faktami o tych pojazdach, artykule. A to oczywiście tylko wybrane fakty dotyczące wspomnianych urządzeń. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury artykułu „Wózek widłowy terenowy – pojazd do zadań specjalnych!”, który znajdziecie tutaj!

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj