103 mld zł do rozdania w ramach rządowego programu „CZYSTE POWIETRZE”

0
Tak wygląda zimą jedno z tyskich osiedli, fot. ZB
Reklama

103 mld zł do rozdania w ramach rządowego programu „CZYSTE POWIETRZE”. Jutro (16.10) o godz. 19.00 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy al. Niepodległości 53 w Tychach, przedstawiciele resortu środowiska mają zaprezentować rządowy program „Czyste Powietrze”, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynków. Do rozdania są 103 mld zł. W czwartek (18.10), spotkanie na ten sam zapowiadane jest w Domu Kultury Wola w gminie Miedźna.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował nowy priorytetowy program pod nazwą „Czyste Powietrze”, który wpisuje się w realizację rządowego programu poprawy jakości powietrza. Program ten koncentruje się na termomodernizacji oraz efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych, pozwala więc zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej i daje rzeczywiste oszczędności finansowe. Dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji zyskuje na tym środowisko naturalne.

Właściciele domów jednorodzinnych (osoby fizyczne), którzy zdecydują się na ocieplenie swojego budynku, wymianę okien czy wymianę starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego, mogą uzyskać od rządu wsparcie finansowe.

Jak informuje NFOŚiGW priorytetowy rządowy program „Czyste Powietrze” będzie realizowany przez 10 lat, tj. od 2018 do 2029 roku, a łączne środki przewidziane na dofinansowanie objętych nim przedsięwzięć wyniosą 103 miliardy zł. Podstawowym warunkiem udzielenia dofinansowania jest wymiana starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) na nowe źródła ciepła, spełniające wymagania programu priorytetowego. Ponadto, w zakres dofinansowania można zaliczyć zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych, które mogą zostać dofinansowane do 100 proc. (wyłącznie w formie pożyczki).

Reklama

Resort środowiska przygotował cykl spotkań składający się z trzech bloków tematycznych. Pierwszy dotyczy edukacji ekologicznej, drugi informuje o możliwości uzyskania dofinansowania z programu priorytetowego „Czyste powietrze”, trzeci instruuje jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację domu.

Tyski radny Jakub Chełstowski informuje nas, że najbliższe spotkanie w Tychach dotyczące rządowego programu „Czyste Powietrze” odbędzie się 16 października 2018 r. o godz. 19.00 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy al. Niepodległości 53 w Tychach. Spotkanie na ten sam temat w Domu Kultury Wola w gminie Miedźna organizuje 18 października o godz. 17.30 radny z Miedźnej Marcin Germanek.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here