11 proboszczów przechodzi na emeryturę

3
W tym roku na emeryturę przechodzi m.in. ks. kanonik Janusz Kwapiszewski (na pierwszym planie), proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu; fot. Lech Gawin
Reklama

Arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki przyjął dziś (5 czerwca) księży proboszczów przechodzących w tym roku na emeryturę. Wśród nich są kapłani z Bierunia, Pszczyny, Pawłowic, Mikołowa i Orzesza.

Abp Skworc podziękował proboszczom za pełnioną posługę na rzecz archidiecezji katowickiej i każdemu wręczył dekret zwalniający z urzędu proboszcza i kierujący na emeryturę.

Poniżej lista proboszczów przechodzących na emeryturę:

Ks. Andrzej Bartoszek, parafia św. Barbary w Bieruniu
Pełnił posługę wikariuszowską w następujących parafiach: Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Książenicach, św. Wawrzyńca w Chorzowie, św. Jana Chrzciciela w Tychach oraz św. Barbary w Rudzie Śląskiej Bykowinie. Następnie był najpierw administratorem, a później proboszczem parafii św. Barbary w Bieruniu Nowym. Pełnił również funkcję wicedziekana dekanatu Bieruń.

Ks. Alojzy Bok, parafia św. Jadwigi Śląskiej, Pszczyna  Stara Wieś
Pełnił posługę w następujących parafiach: św. Wojciecha w Mikołowie, św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach; św. Marcina w Tarnowskich Górach Starych Tarnowicach oraz św. Jana Nepomucena w Bytomiu Łagiewnikach Śląskich. Następnie był najpierw administratorem, a później proboszczem parafii św. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie Starej Wsi. Był także wicedziekanem dekanatu Pszczyna.

Reklama

Ks. Henryk Centner, parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Orzeszu
Pełnił posługę wikariuszowską w parafiach: Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Orzeszu, Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie podjął się również budowy kościoła na tzw. „Silesii”, św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach oraz Świętej Rodziny w Katowicach Brynowie. Został najpierw administratorem, a później przez wiele lat proboszczem Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Orzeszu. Powierzono mu również funkcję wicedziekana dekanatu Orzesze.

Ks. Jan Dąbek, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym
Był wikariuszem w parafiach: sw. Floriana w Chorzowie, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radlinie Biertułtowach, Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Czechowicach, św. Antoniego z Padwy w Katowicach Dąbrówce Małej oraz św. Marii Magdaleny w Tychach. Następnie był administratorem, a w końcu przez wiele lat proboszczem Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym. Ponadto pełnił funkcję wicedziekana dekanatu Bieruń oraz Dekanalnego Duszpasterz Rodzin w tym dekanacie.

Ks. Roman Grabowski, parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Golasowicach
W archidiecezji katowickiej był wikariuszem w parafiach: św. Wojciecha w Mikołowie, Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Piekarach Śląskich Dąbrówce Wielkiej, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tychach Paprocanach, św. Mikołaja w Bielsku-Białej, św. Michała w Katowicach oraz św. Jacka w Katowicach Ochojcu, gdzie był również kapelanem szpitala. Następnie był administratorem, a później proboszczem w Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim Kokoszycach, a w końcu wieloletnim proboszczem w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Golasowicach. Ponadto pełnił funkcję wicedziekana najpierw dekanatu Pszów, później dekanatu Pawłowice Śląskie.

Ks. Janusz Kwapiszewski, parafia św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym
Był wikariuszem w parafiach: św. Antoniego z Padwy w Katowicach Dąbrówce Małej, Wszystkich Świętych w Jastrzębiu-Zdroju Szerokiej, Opatrzności Bożej w Katowicach  Zawodziu oraz św. Jacka w Katowicach Ochojcu. Następnie był administratorem oraz proboszczem Parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach, później proboszczem Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Chudowie oraz proboszczem Parafii Świętego Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym.
Ponadto pełnił urząd wicedziekana dekanatu Katowice-Południe, dziekana najpierw dekanatu Knurów przez dwie kadencje, później dekanatu Bieruń przez kolejne dwie kadencje. Został członkiem Rady Kapłańskiej Archidiecezji Katowickiej oraz kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej katowickiej.

Ks. Stanisław Szeja, parafia św. Antoniego z Padwy w Mikołowie Recie
Był wikariuszem w parafiach: św. Antoniego z Padwy w Rybniku, św. Marii Magdaleny w Tychach, św. Marii Magdaleny w Wodzisławiu Śląskim Radlinie II, św. Józefa w Rudzie Śląskiej, św. Marcina w Ćwiklicach oraz św Urbana Papieża i Męczennika w Mikołowie Kamionce, gdzie podjął się budowy kościoła w dzielnicy Reta. Następnie był rektorem oraz administratorem kaplicy w Mikołowie Recie.

Ks. Jacek Wojciech, parafia Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych
W archidiecezji katowickiej był wikariuszem w parafiach: św. Szczepana w Katowicach Bogucicach, Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej Kochłowicach oraz św. Anny w Katowicach Janowie. Przez dziewięć lat posługiwał we Francji, pełniąc tam również funkcję wychowawcy młodzieży w Polskim Seminarium Duchownym w Paryżu. Był również długoletnim rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, aż powierzono mu urząd proboszcza najpierw w Parafii św. Jerzego w Mszanie, a później Parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych.
Obronił tytuł doktora teologii w Institut Catholique de Paris oraz został członkiem Archidiecezjalnej Komisji II Synodu Plenarnego, Rady Kapłańskiej na trzy kadencje oraz Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickej, członkiem kapituły Nagrody „Lux ex Silesia”, kolegium redakcyjnego „Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych”, Kolegium Konsultorów Archidiecezji Katowickiej, Rady Naukowej Insytutu Teologiczno-Pastoralnego w Katowicach oraz komisji do spraw przygotowania powołania Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Obdarzono go również godnością kapelana Jego Świątobliwości. Pełnił funkcję dziekana dekanatu Łaziska oraz konsultora Komisji do spraw powołań i formacji do Prezbiteratu II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

Ponadto na emeryturę w tym roku odchodzą: ks. Stefan Czermiński z parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Katowicach Zarzeczu, ks. Marek Macewicz z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Marklowicach Chałupkach oraz ks. Jerzy Korduła z parafii św. Brata Alberta w Rybniku Kamieniu.

(J), źródło: www.archidiecezjakatowicka.pl

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. BÓG ZAPŁAĆ WSZYSTKIM PROBOSZCZOM ODCHODZĄCYCH NA EMERYTURĘ, ZA ICH CIĘŻKĄ I WYTRWAŁĄ PRACĘ, NA RZECZ ZBAWIENIA WIERNYCH W SWOICH PARAFIACH. SZCZĘŚĆ WAM BOŻE…

  2. Chciałoby sie powiedzieć „Bóg zapłać”, ale płacic będę Ja, ty i cała reszta szarych obywateli. Jakie jest PKB wypracowywane przez typowego księdza o proboszczu już nie wspominając, bo to doswiadczony, lepiej wykwalifikowany pracownik.

  3. A wysokość takich emerytur, choćby tylko w przybliżeniu jest oczywiście nadal tajna? Można podawać zarobki i emerytury wszystkich osób w kraju, tylko nie tych osób?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj