150 lat od przejazdu pierwszego pociągu

0
Stary Dworzec w Goczałkowicach-Zdroju, fot. Renata Botor-Pławecka

W sobotę, 27 czerwca, przy Starym Dworcu w Goczałkowicach-Zdroju odbędzie się prelekcja dra Dawida Kellera pt. „Koleją do wód, czyli jak dawniej podróżowano”. Zaplanowano też koncert. Okazją jest 150-lecie przejazdu pierwszego pociągu przez Goczałkowice.

24 czerwca 1870 r. przez Goczałkowice-Zdrój przejechał pierwszy pociąg. Oddana do użytku linia kolejowa łączyła Szopienice, Murcki, Tychy, Kobiór, Pszczynę z Goczałkowicami i Dziedzicami.

Wraz z otwarciem nowej trasy do użytku publicznego oddano piękny budynek dworca kolejowego, który po zawirowaniach historycznych, dewastacjach, pożarze od kilku lat ponownie służy podróżnym.

„W tym roku od tamtych pamiętnych wydarzeń mija 150 lat. Z okazji przypadającego jubileuszu gmina Goczałkowice-Zdrój wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury zapraszają mieszkańców oraz wszystkich pasjonatów dziejów kolejnictwa na Górnym Śląsku do udziału w uroczystych obchodach, upamiętniających niezwykle ważny dla dalszego rozwoju naszej miejscowości dzień” – informuje UG Goczałkowice-Zdrój.

fot. Renata Botor-Pławecka

SOBOTA, 27 CZERWCA 2020 r. – STARY DWORZEC

Program:

17.00: prelekcja – dr Dawid Keller, „Koleją do wód, czyli jak dawniej podróżowano”

18.00: koncert pt. „Muzyczne podróże…” – Moonlight band, trio muzyczne: wokal, saksofon, piano

Ponadto:

Akcja happeningowa pszczyńskiego Stowarzyszenia „take tam” im. Artystów Międzywojnia „Poczujmy klimat tamtych lat”. W ramach akcji artyści zaprezentują tematyczne scenki plenerowe, utrzymane w stylistyce II połowy XIX w. Będą to „żywe” pocztówki, kadry wycięte z codziennego życia uzdrowiska w tamtej epoce.

Dr Dawid Keller to kierownik Działu Historii Muzeum Śląskiego w Katowicach, badacz dziejów Górnego Śląska w XIX i XX w. oraz komunikacji w Polsce, kustosz dyplomowany. Specjalizuje się w historii kolei, zwłaszcza zagadnieniach administracyjnych. Redaktor syntezy „Dzieje kolei w Polsce” oraz współredaktor licznych publikacji dotyczących dziejów komunikacji, w tym ostatnio „Węgiel, polityka, stal, ludzie. Studia z dziejów kolei w Polsce”, Rybnik 2018 (wspólnie z M. Kapiasem).

(r), źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here