1963 metry pamięci

0
Start biegu na 10 km; fot. J. Jędrysik

W niedzielę, 3 marca w Tychach Paprocanach po raz czwarty odbyła się impreza „Tropem Wilczym” Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Sportowe zmaganie na 100, 200 i 400 metrów rozpoczęli najmłodsi. Uśmiechy mieszały się ze łzami. Na mecie na dzieci czekały słodkie upominki.

Biegi najmłodszych; fot. J. Jędrysik

W południe wystartowały biegi dorosłych – najpierw na dystansie 1963 metrów. Liczba ta to rok śmierci ostatniego, ukrywającego się Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka „Lalusia”, który został zastrzelony w obławie SB w 1963 r. Drugi z „dorosłych” biegów, dookoła Jeziora Paprocańskiego liczył 10 km długości. Sygnał do startu dał wystrzał z tankietki pancernej TKS. Wierną replikę tego pojazdu z czasów II wojny światowej prezentował podczas imprezy Arkadiusz Dominiec, właściciel Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach.

GALERIA ZDJĘĆ

Jeden z finiszy biegu na 1963 m; fot. J. Jędrysik

– Od ponad tygodnia mieliśmy komplet chętnych – 410 osób – mówi Ireneusz Ruchała ze Stowarzyszenia Kibiców GKS Tychy „Tyski Fan”, współorganizatora biegu (wraz z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Wojskową Komendą Uzupełnień).

Uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe medale, a w ramach pakietów startowych koszulki z bohaterami antykomunistycznego podziemia. W tym roku widniały na nich twarze m.in. Stanisławy Rachwałowej (wywiadowczyni Związku Walki Zbrojnej, Delegatury Sił Zbrojnych Na Kraj i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więzionej przez Niemców, a potem przez komunistów), Antoniego Hedy (5 sierpnia 1945 r. dowodził oddziałem AK, który rozbił ubeckie więzienie w Kielcach i uwolnił ok. 354 więźniów) i Władysława Siły-Nowickiego (żołnierza AK oraz zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Lublinie, po wojnie znanego prawnika broniący opozycjonistów).

Organizatorzy biegu podziękowali instytucjom i osobom wspierającym bieg. Okolicznościowy dyplom otrzymała również redakcja „Nowego Info” za coroczne obejmowanie patronatem medialnym imprezy.

Biegi „Tropem Wilczym”, koordynowane przez Fundację „Wolność i Demokracja”, odbyły się 3 marca w całej Polsce. Nazwa biegu nawiązuje do wiersza Zbigniewa Herberta pt. „Wilki”: „Ponieważ żyli prawem wilka/Historia o nich głucho milczy/Pozostał po nich w kopnym śniegu/Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy”.

Tankietka TKS ze zbiorów Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach; fot. J. Jędrysik


(JJ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here