35 lat temu wprowadzono stan wojenny – dodatek historyczny

0

Najnowszy numer tygodnika „Nowe Info” ukazał się dziś – 13 grudnia – a więc dokładnie w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Dlatego przygotowaliśmy dla państwa dodatek historyczny. W nim piszemy m.in. jak wyglądały pierwsze dni stanu wojennego na Śląsku, o dramatycznych strajkach podziemnych w KWK Piast i KWK Ziemowit oraz o tym jak ORMO-wcy rezydowali w tyskiej „Budowlance”.

„U nas też mogła polać się krew” – str. 13. Historycy Instytutu Pamięci Narodowej przybliżają pierwsze dni stanu wojennego w naszym regionie ze szczególnym uwzględnieniem strajków w bieruńskiej i lędzińskiej kopalni.

 

 

 

 

 

Bieruń, 1981 r. „Wyłapywano domniemanych przywódców strajku wyciągając ich brutalnie z autobusów gdy wracali do domów. Bez nakazu, wtrącając do więzienia, często bijąc pojmanych. Aresztowanych oskarżono o kierowanie strajkiem. Prokurator zażądał dla nich od 10 do 15 lat więzienia i pozbawienia praw publicznych”. 

„Od początku chciałem ich ratować” – wywiad z Antonim Piszczkiem, w 1981 r. dyrektorem KWK Ziemowit w Lędzinach – str. 14-16.

 

 

 

 

– Na drugi dzień po pacyfikacji kopalni „Wujek”, ale jeszcze przed przyjazdem czołgów pod „Ziemowit” pojawił się u mnie wojskowy – pułkownik Piotr Gębka. Chciał rozmawiać tylko ze mną, ale nie w gabinecie, „Tu na pewno są podsłuchy” – stwierdził. Na podwórku powiedział mi z przejęciem: „Ja jestem tym, którym prowadził Wojsko Polskie na kopalni Wujek. Ja przeprowadziłem ten atak. Zrobimy tu to samo, bo to za długo trwa”. 

„Kiełbasę wyrzucali do kosza” – jak ORMO-wcy mieszkali w internacie tyskiej „Budowlanki – str 17.

– Codziennie po kolacji każdy z nich niósł do pokoju spory karton z żywnością. Trzeba pamiętać, że w tym czasie prawie wszystko było na kartki, a przeciętny obywatel mógł kupić miesięcznie 2,5 kg mięsa. W dodatku musiał stać za nim w długiej kolejce. Tymczasem gdy ORMO-wcy wychodzili rano z internatu, sprzątaczki znajdowały w koszach na śmieci nawet do 3 kilogramów suchej kiełbasy i innych wartościowych produktów spożywczych.

WIĘCEJ W TYGODNIKU „NOWE INFO” NR 45, W KIOSKACH OD WTORKU 13 GRUDNIA LUB W E-WYDANIU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here