4 maja ruszyły matury

0
fot. Przed maturą z języka polskiego w LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie; fot. powiat pszczyński

4 maja ruszyły matury. Zakwitły kasztany, a więc rozpoczęły się egzaminy maturalne. Miejskie Centrum Oświaty w Tychach informuje, że dzisiaj (4.05) 722 tegorocznych tyskich absolwentów publicznych liceów ogólnokształcących i techników przystąpi do pisemnego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Według danych starostwa pszczyńskiego, w szkołach prowadzonych przez powiat pszczyński do matury podeszło 367 osób.

O godzinie 9.00 rozpoczął  się egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin na poziomie rozszerzonym rozpocznie się, jak słyszymy, o godz.14.00.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jakie były tematy egzaminu o godz. 9.00. Można było np. na podstawie fragmentu „Lalki”  próbować rozstrzygnąć dylemat czy tęsknota jest siłą napędzającą ludzkie życie czy niszczącą. Alternatywą była analiza wiersza Ernesta Brylla . Maturzyści musieli znaleźć też powiązania między epilogiem z „Pana Tadeusza” a fragmentem wiersza „Chleb” Tadeusza Różewicza.

Każdy maturzysta obowiązkowo musi przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, języka obcego i matematyki oraz do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Absolwenci muszą też podejść do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Wyniki egzaminów maturalnych będą podane 3 lipca br.

Więcej informacji oraz pełny harmonogram tegorocznych egzaminów maturalnych tutaj.

Jak informuje Marcela Grzywacz, rzecznik starostwa pszczyńskiego, w szkołach prowadzonych przez powiat pszczyński 185 osób przystąpiło do matury w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie, 164 osoby w LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, 9 w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 i 9 w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli. Najczęściej wybieranym przez tegorocznych absolwentów liceów i techników przedmiotem maturalnym w szkołach prowadzonych przez powiat pszczyński na poziomie rozszerzonym jest w tym roku język angielski, następnie matematyka, geografia i biologia.

(pp), (r), fot. powiat pszczyński

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here