50 lat hokeja w Tychach

0
Byli zawodnicy Górnika Murcki, którzy w latach 60. tworzyli podwaliny hokeja w Tychach; fot. Kamil Hajduk

Dziś (28 września) w galerii Gemini Park Tychy otwarto wystawę pt. „Historia Mistrzów. 50 lat ligowego hokeja w Tychach (1969-2019)”. Obecni byli i obecni hokeiści zawodnicy GKS Tychy.

To pierwsza taka wystawa, będąca próbą podsumowania – ważnego zarówno dla Tychów, jak i polskiego sportu – okresu w historii hokeja. Tyszanie to czterokrotni mistrzowie Polski i ośmiokrotni zdobywcy Pucharu Polski. Ekspozycję przygotowała Tyska Galeria Sportu (oddział Muzeum Miejskiego) we współpracy z Gemini Park Tychy.

W galerii pojawili się byli zawodnicy Górnika Murcki, a później GKS Tychy, m.in. bramkarz Franciszek Mikołaj, który w 1969 r. zagrał w pierwszym oficjalnym meczu na lodowisku w Tychach. Stawili się także obecni hokeiści, mistrzowie Polski: Radosław Galant, Adam Bagiński i Michael Kolarz. Byli też trenerzy: Andrei Gusow i Krzysztof Majkowski.

Wystawa pokazuje hokej jako globalną i atrakcyjną dyscyplinę sportu. Pięć stref tematycznych opowiada o korzeniach tyskiego hokeja, o powstaniu pierwszego sztucznego lodowiska, a także o ważnym obiekcie na mapie miasta – Stadionie Zimowym zaprojektowanym przez Marka Dziekońskiego. Nie brakuje historii związanych z tyskim hokejem i odnoszącymi sukcesy na świecie zawodnikami, jak Mariusz Czerkawski, Krzysztof Oliwa czy Henryk Gruth. Osobno przyglądamy się bramkarzom, a także sylwetkom graczy mistrzowskiej drużyny z 2019 r.

Zobaczyć można nie tylko liczne fotografie, sprzęt hokejowy, trofea, pamiątki, ale też poznać reguły i ciekawostki związane z hokejem na lodzie.

Ekspozycja będzie czynna do 30 listopada br. Wstęp jest wolny w godzinach otwarcia Gemini Park: poniedziałek–sobota – 9.00–21.00, niedziele handlowe – 9.00–20.00.

WIĘCEJ O WYSTAWIE W PAPIEROWYM WYDANIU „NOWEGO INFO”, KTÓRE UKAŻE SIĘ WE WTOREK 1 PAŹDZIERNIKA BR.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here