60 lat kapłaństwa ks. prałata Franciszka Resiaka

0
ks. prałat Franciszek Resiak; fot. ZB
Reklama

Ks. prałat Franciszek Resiak, budowniczy kościołów, wielka postać w historii nie tylko Tychów, obchodzi 60-lecie kapłaństwa. Z tej okazji w najbliższą niedzielę 27 czerwca, o godz. 13.00, odprawiona zostanie w kościele Ducha Świętego w Tychach msza święta (będzie to msza dodatkowa).

Ks. Resiak święcenia kapłańskie przyjął 60 lat temu – dokładnie 25 czerwca 1961 r. W Tychach zbudował cmentarz parafialny i trzy kościoły (kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Paprocanach, kościół Ducha Świętego w Żwakowie, kościół na cmentarzu parafialnym Ducha Świętego). To jeden z ostatnich żyjących wielkich kapłanów, którym w pracy duszpasterskiej przyszło zmagać się z reżimem komunistycznym w Polsce.

Ksiądz Resiak bronił krzyża przy ówczesnej ul. Dzierżyńskiego w Tychach (dzisiaj to ul. Stefana Grota-Roweckiego). W stanie wojennym, poproszony o wsparcie przez strajkujących górników kopalń Ziemowit i Piast, był z nimi na dole, by odprawiać tam mszę świętą (w uznaniu tamtych zasług, już w wolnej Polsce, ks. Resiak otrzymał m.in. mundur górniczy, szpadę i tytuł „Zasłużony dla kopalni Piast”). Po przełomie ustrojowym, na prośbę tym razem pracowników strajkujących w zakładach ówczesnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Tychach, pośredniczył w negocjacjach, które doprowadziły do zakończenia konfliktu w FSM.

W 1982 r. ks. Resiak uhonorowany został tytułem kanonika. W 2000 r. papież Jan Paweł II przyznał mu tytuł prałata. Wśród odznaczeń znajduje się m.in. medal „Zasłużony dla miasta Tychy”. Od 2006 r. ks. prałat przebywa na emeryturze. Jest autorem monografii „Moje parafie – może życie. Opowieść kapłana” i książki o ikonach (to dzięki ks. Resiakowi polichromie w kościele Ducha Świętego wykonał prof. Jerzy Nowosielski). Był felietonistą m.in. „Nowego Info”.

Msza święta dziękczynna z okazji 60-lecia kapłaństwa ks. prałata Franciszka Resiaka (z jego udziałem) odprawiona zostanie w niedzielę 27 czerwca 2021 r. o godz. 13.00 w kościele Ducha Świętego w Tychach (ul. Myśliwska 43).

Reklama

Msza św. w intencji o zdrowie i Boże błogosławieństwo na dalsze lata życia ks. prałata F. Resiaka odbędzie się też w niedzielę 27 czerwca o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Tychach Glince.

ZB

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here