60 lat temu poświęcono kościół św. Jana Chrzciciela w Nowych Tychach

0
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Tychach, 20.12.2018 r.; fot. Zdzisław Barszewicz

60 lat temu poświęcono kościół św. Jana Chrzciciela w Nowych Tychach. Była to pierwsza świątynia wybudowana w socjalistycznym, z założenia, mieście. W odwecie na kapłanów spadły komunistyczne represje.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Tychach poświęcono w pośpiechu i w głębokiej tajemnicy przed ówczesnymi komunistycznymi władzami miasta dokładnie 21 grudnia 1958 roku. Uczynił to ks. biskup Herbert Bednorz (towarzyszył mu inny ksiądz – późniejszy arcybiskup Damian Zimoń).

Pośpiech i tajemnica były uzasadnione. Istniała bowiem realna groźna, że komuniści przejmą budynek kościoła, który na razie był w stanie surowym. Po poświęceniu już się na taki krok nie odważyli. Jednak w odwecie za odprawianie tu mszy świętych księża karani byli wysokimi grzywnami. Dwa lata po poświęceniu, w ramach represji, komuniści zamknęli kapliczkę w Szpitalu Miejskim w Tychach i znacznie utrudnili chorym przyjmowanie komunii świętej.

Budowniczym kościoła i pierwszym proboszczem był ks. Jan Kapołka. Parafia św. Jana Chrzciciela liczyła na początku ok. 50 tys. wiernych (więcej o historii i okolicznościach poświęcenia kościoła – tutaj).

Z okazji 60-lecia poświęcenia kościoła, ks. Piotr Szołtysik, obecny proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela, zaprasza wszystkich parafian na uroczystą mszę świętą. Odprawiona zostanie w niedzielę 23 grudnia 2018 r. o godz. 12.00 pod przewodnictwem ks. biskupa Grzegorza Olszowskiego.

(icz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here