75 procent energii z otoczenia. Pompy ciepła

0
Pompa ciepła, fot. pixabay
Reklama

Pompy ciepła zaliczamy do odnawialnych źródeł energii (OZE). Ich zasada działania jest prosta. Urządzenia te pobierają ciepło z otoczenia (np. z ziemi), a gdy skumulują pobraną energię do odpowiedniej wielkości – oddają ją, by ogrzewała budynek.

Pierwszym aktem prawnym w Polsce, który jednoznacznie zaliczył pompy ciepła do odnawialnych źródeł energii było Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 4 kwietnia 2014 r. w sprawie sposobu obliczania końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych oraz sposobu obliczania ilości energii elektrycznej i ciepła z takich źródeł. Rozporządzenie to weszło w życie 28 kwietnia 2014 r.

Główną zaletą pomp cieplnych jest fakt, że ok. 75 proc. energii czerpią z otoczenia, a tylko ok. 25 proc. ich bilansu stanowi prąd elektryczny. Pobrane ciepło pompa przekazuje w wymienniku do ogrzewania budynku lub np. wody, z której korzystają domownicy.

Osoby decydujące się na niekonwencjonalne metody pozyskiwania energii (np. na pompy ciepła) mogą postarać się o dofinansowanie w ramach programu Prosument, przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ten do 2022 roku ma wspierać finansowo OZE.

Jak informuje portal www.nowoczesnegrzanie.pl samo podpisywanie umów, czyli podejmowanie zobowiązań, zakończy się w 2020 roku, ale ostatecznym terminem kończącym wydawanie pieniędzy będzie rok 2022. Nabór odbywa się w trybie ciągłym.

Reklama

W przypadku pomp ciepła program Prosument umożliwia na przykład, jak czytamy, dofinansowanie: przygotowania projektu, stworzenia niezbędnej dokumentacji, zakupu i montażu pompy ciepła powietrznej, wodnej lub gruntowej w budynku już istniejącym lub dopiero budowanym. Koszty kwalifikowane ujmują również odbiór instalacji oraz koszt jej rozruchu.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj