78. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Msza święta niedokończona w Urbanowicach

0
Pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich ; cmentarz komunalny w Tychach Wartogłowcu; fot. ZB
Reklama

W 78. rocznicę ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach, Klub Gazety Polskiej w Tychach zaprasza 11 lipca na „niedokończoną mszę wołyńską” do kościoła pw. Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Tychach Urbanowicach. Po mszy jej uczestnicy autobusem udadzą się na cmentarz w Wartogłowcu, by przed pomnikiem wołyńskim uczcić pomordowanych rodaków.

Jak informuje Anna Syrek z Klubu Gazety Polskiej w Tychach, msza święta w intencji ofiar Zbrodni Wołyńskiej rozpocznie się w kościele pw. Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Tychach Urbanowicach o godz. 18.00. Po mszy (ok. godz. 19.30) zamówiony autobus przewiezie uczestników uroczystości na cmentarz komunalny w Wartogłowcu, gdzie pod pomnikiem wołyńskim oddadzą hołd ofiarom zbrodni.

Zbrodnią Wołyńską lub Rzezią Wołyńską na Kresach Południowo-Wschodnich określa się ludobójstwo dokonane na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich. Zorganizowane mordy rozpoczęły się w 1939 r. i trwały do 1947 r. Zakończyła je dopiero przeprowadzona przez ludowe wojsko polskie i Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego akcja „Wisła”, polegająca na masowym wysiedleniu całych wsi i osad zamieszkałych przez Ukraińców (i inne  mniejszości narodowe) głównie na Ziemie Zachodnie. Chodziło o to, by pozbawić cywilnego zaplecza Ukraińską Powstańczą Armię, która w ramach czystek etnicznych dokonywała masowych mordów nie tylko zresztą na Polakach, ale w mniejszej skali m.in. na Ormianach, Żydach, Czechach, Rosjanach.

Datą symboliczną Rzezi Wołyńskiej jest 11 lipca 1943 r. Wtedy nastąpiło apogeum zbrodniczych działań. Była to niedziela. Polacy poszli do kościołów na msze święte. Wykorzystali to Ukraińcy. Ich zbrojna organizacja – Ukraińska Powstańcza Armia – uderzyła wtedy na ok. 100 miejscowości, mordując Polaków, bardzo często podczas mszy. Tylko tego jednego dnia w okrutny sposób, głównie przy pomocy siekier, noży, pił zamordowano ok. 10 tys. naszych rodaków. Pastwiono się nad ofiarami, którymi były  głównie kobiety, starcy i dzieci. W szczególnie bestialski sposób znęcano się nad księżmi (ginęli przecinani piłami). Szacuje się, że w latach 1939-1947 ukraińscy nacjonaliści zamordowali ok. 200 tys. Polaków. Z rąk UPA i wspomagających band chłopskich ginęli również Ukraińcy pomagający Polakom, lub potępiający te mordy.

Dla upamiętnienia krwawej niedzieli 1943 roku, Sejm RP ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Reklama

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj