Akademia Czystego Powietrza 2021. Z myślą o samorządach

0
fot. ZB
Reklama

W czwartek, 16 września, o godz. 10.00 rozpocznie się #AkademiaCzystegoPowietrza2021. To drugi już cykl bezpłatnych webinariów przygotowany z myślą o samorządach. Na czwartki z programem „Czyste Powietrze” zapraszają: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polski Alarm Smogowy.

Jak informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, 16 września 2021 r., podczas pierwszego spotkania drugiego cyklu, eksperci NFOŚiGW przypomną zasady programu „Czyste Powietrze”, w tym szczegóły na temat drugiej części programu dla mniej zamożnych, uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania. Będzie się też można dowiedzieć, skąd czerpać wiedzę o programie i z jakich narzędzi korzystać przed przygotowaniem wniosku o dofinansowanie.

Aby wziąć udział w pierwszym webinarium, należy zarejestrować się na stronie: https://app.livestorm.co/transmisjalive/czyste-powietrze (rejestracja daje możliwość zadawania pytań na czacie). Liczba miejsc jest ograniczona, ale przewidziano także ogólnodostępną transmisję spotkania (bez możliwości zadawania pytań) na kanale NFOŚiGW na YouTube (youtube.com/user/nfosigw). Ponadto każde webinarium (tak jak pierwszą edycję Akademii) w ciągu tygodnia będzie można ponownie obejrzeć również na kanale NFOŚiGW na YouTube. Zaproszenia wraz z linkiem do rejestracji na każde kolejne webinarium publikowane będą m.in. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych partnerów Akademii.

– Pierwsza, zeszłoroczna edycja Akademii Czystego Powietrza o uproszczonym programie „Czyste Powietrze” zainteresowała dotychczas ok. 250 tys. osób – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. – Co więcej, widownia naszego fachowego e-przewodnika, dostępnego nadal na stronie czystepowietrze.gov.pl, stale rośnie. Dlatego wspólnie z NFOŚiGW oraz PAS zdecydowaliśmy o kontynuacji szkoleń, podczas których chcemy dzielić się wiedzą, dobrymi praktykami i rozmawiać o tym, jak możemy przyczyniać się do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.

„Pierwszy cykl Akademii adresowaliśmy do instalatorów, doradców energetycznych i firm z branży budowlanej. Tym razem chcemy mobilizować jednostki samorządu terytorialnego do walki ze smogiem przez wspólne wdrażanie programu „Czyste Powietrze” i pomaganie mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowania – dodaje wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Reklama

– Rola samorządów w programie „Czyste Powietrze” jest niezwykle istotna, bo tylko dzięki dobrze działającej lokalnej sieci obsługi wnioskodawców mamy szansę, żeby dotrzeć w perspektywie roku 2029 nawet do trzech milionów gospodarstw domowych, w których trzeba wymienić nieefektywne źródła ciepła – zapowiada Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

W cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2021 pojawią się także tematy, które nie były omawiane w pierwszej edycji, w tym przede wszystkim nowa ścieżka bankowa, czyli Kredyt Czyste Powietrze (dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego) oraz kwestie dotyczące rozliczenia ekoinwestycji ujętej we wniosku o płatność. Będzie też mowa o innych aktywnościach uzupełniających program „Czyste Powietrze”, w tym np.  o programie „Stop Smog”.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here