Akcja „Zima”. Na wysypanie czekają tysiące ton soli i piasku.

0
Czy tak będzie wyglądać tegoroczna zima?; fot. ZB

Akcja „Zima”. Na wysypanie czekają tysiące ton soli i piasku. Gotowość do akcji „Zima” Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach ogłosił już 31 października. Zmagazynowano w sumie tysiące ton soli drogowej i piasku. Do odpowiedniego utrzymania tyskich dróg mają być wykorzystywane pługo-piaskarki, ciągniki z pługami i rozrzutnikiem.

Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, informuje, że o tyskie drogi dba zimą konsorcjum trzech firm: Master Odpady i Energia, BIO-EKOS oraz EKO-OGRÓD, które wygrało przetarg i podpisało z MZUiM Tychy trzyletnią umowę. Dysponuje ono, jak słyszymy, 12 pługo-piaskarkami, 18 ciągnikami z pługami i rozrzutnikiem.

– Sprzęt wyposażony jest w GPS-y, które lokalizują pojazd na e-mapie i monitorują jego pracę – mówi Wojciech Łyko dyrektor MZUiM w Tychach. – Pracować też będzie sześć trzyosobowych brygad do ręcznego odśnieżania. Zgromadzono 1200 ton soli drogowej i 1600 ton piasku. Zapasy te będą systematycznie uzupełniane. Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych w przypadku wystąpienia temperatur poniżej minus 8 stopni Celsjusza. Mieszankę piaskowo-solną i piasek wykorzystuje się na pozostałych ulicach w dzielnicach śródmiejskich, a piasek na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach.

– W Tychach obowiązują trzy standardy odśnieżania dróg – wyjaśnia Ewa Grudniok. – Pod szczególnym nadzorem znajdują się DK1 i DK86 wraz z węzłami. Tu obowiązywać będzie II podwyższony standard, co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym odśnieżane są według II standardu zimowego utrzymania. Obowiązek odpowiedniego zimowego utrzymania swoich terenów spoczywa także na spółdzielniach, MZBM-ie, MZK, różnych instytucjach, firmach czy zakładach pracy działających w mieście.

Pracę wszystkich służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg koordynuje Miejski Ośrodek Dyspozycyjny mieszczący się przy Straży Miejskiej w Tychach. Wszelkie uwagi, jak słyszymy, można zgłaszać na ogólnodostępne, całodobowe numery telefonów: linia bezpłatna 986 oraz linia płatna: 32 776 39 86. Natomiast pod numerami telefonów 501 464 246 lub 32 227 70 06 pracownicy MZUiM Tychy pełnią całodobowe dyżury.

(pp)

 

Dodaj komentarz