Akcja „Zima”. Na wysypanie czekają tysiące ton soli i piasku.

0
Czy tak będzie wyglądać tegoroczna zima?; fot. ZB
Reklama

Akcja „Zima”. Na wysypanie czekają tysiące ton soli i piasku. Gotowość do akcji „Zima” Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach ogłosił już 31 października. Zmagazynowano w sumie tysiące ton soli drogowej i piasku. Do odpowiedniego utrzymania tyskich dróg mają być wykorzystywane pługo-piaskarki, ciągniki z pługami i rozrzutnikiem.

Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, informuje, że o tyskie drogi dba zimą konsorcjum trzech firm: Master Odpady i Energia, BIO-EKOS oraz EKO-OGRÓD, które wygrało przetarg i podpisało z MZUiM Tychy trzyletnią umowę. Dysponuje ono, jak słyszymy, 12 pługo-piaskarkami, 18 ciągnikami z pługami i rozrzutnikiem.

– Sprzęt wyposażony jest w GPS-y, które lokalizują pojazd na e-mapie i monitorują jego pracę – mówi Wojciech Łyko dyrektor MZUiM w Tychach. – Pracować też będzie sześć trzyosobowych brygad do ręcznego odśnieżania. Zgromadzono 1200 ton soli drogowej i 1600 ton piasku. Zapasy te będą systematycznie uzupełniane. Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych w przypadku wystąpienia temperatur poniżej minus 8 stopni Celsjusza. Mieszankę piaskowo-solną i piasek wykorzystuje się na pozostałych ulicach w dzielnicach śródmiejskich, a piasek na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach.

– W Tychach obowiązują trzy standardy odśnieżania dróg – wyjaśnia Ewa Grudniok. – Pod szczególnym nadzorem znajdują się DK1 i DK86 wraz z węzłami. Tu obowiązywać będzie II podwyższony standard, co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym odśnieżane są według II standardu zimowego utrzymania. Obowiązek odpowiedniego zimowego utrzymania swoich terenów spoczywa także na spółdzielniach, MZBM-ie, MZK, różnych instytucjach, firmach czy zakładach pracy działających w mieście.

Reklama

Pracę wszystkich służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg koordynuje Miejski Ośrodek Dyspozycyjny mieszczący się przy Straży Miejskiej w Tychach. Wszelkie uwagi, jak słyszymy, można zgłaszać na ogólnodostępne, całodobowe numery telefonów: linia bezpłatna 986 oraz linia płatna: 32 776 39 86. Natomiast pod numerami telefonów 501 464 246 lub 32 227 70 06 pracownicy MZUiM Tychy pełnią całodobowe dyżury.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here