[AKTUALIZACJA] Polska pod krzyżem. Modlitwy o pojednanie Polaków

0
Modlitwa pod Krzyżem Misyjnym w parafii pw. św. Marii Magdaleny; fot. Grzegorz Giczel

Dzisiaj (14 września), w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, na lotnisku Kruszyn koło Włocławka odbyło się wielkie spotkanie modlitewne „Polska pod krzyżem”. O zgodę i pojednanie w Polsce wierni modlą się również w ok. 700 parafiach w kraju. W Tychach wierni modlili się już m.in. pod krzyżem parafii św. Jana Chrzciciela, prosząc Boga o interwencję. Od godz. 20.00 do akcji modlitewnej „Polska pod krzyżem” włączyła się parafia św. Marii Magdaleny w Tychach.

Dlaczego zorganizowana została wielka akcja modlitewna „Polska pod krzyżem”? Organizatorzy, czyli diecezja włocławska Kościoła Rzymskokatolickiego i Fundacja Solo Dios Basta (która zorganizowała wcześniej m.in. „Różaniec do granic” i „Wielką pokutę”) odpowiadają na stronie internetowej poświęconej temu wydarzeniu:

„W ostatnim czasie wzmogły się ataki na Kościół ze strony antychrześcijańskich środowisk. Bluźnierstwa zaczęły szerzyć się na nieznaną nam skalę. Usłyszeliśmy o księżach popełniających samobójstwa i porzucających stan kapłański. Na całym świecie ma miejsce masowe odejście od wiary. To co dotychczas było jasno nazywane grzechem staje się przedmiotem debaty. Płoną kościoły i katedry. Tę listę moglibyśmy jeszcze wydłużać. Lepiej jednak zadać sobie pytanie: co możemy teraz zrobić? Jesteśmy chrześcijanami, ludźmi nadziei i znamy siłę modlitwy. A znakiem zwycięstwa jest dla nas Krzyż Chrystusa. Dlatego zapraszamy wszystkich na wspólną modlitwę w blasku Krzyża Chrystusowego”.

Modlitwa pod krzyżem przy kościele św. Jana Chrzciciela w Tychach, 14.09.2019 r., godz. 11.00; fot. ZB

Główne uroczystości odbyły się na lotnisku w Kruszynie k. Włocławka. Miejsce to nie jest przypadkowe – to tu 7 czerwca 1991 roku papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą dla tysięcy pielgrzymów.

Część modlących się wiernych przy kościele św. Jana Chrzciciela w Tychach, 14.09.2019 r.; fot. ZB

O zgodę i pojednanie w ramach akcji modlitewnej „Polska pod krzyżem” modlą się dzisiaj wierni w ok. 800 miejscach na świecie, w tym w ok. 700 polskich parafiach. Na przykład o godz. 11.00 pod krzyżem obok kapliczki Matki Boskiej w parafii św. Jana Chrzciciela zgromadziło się dzisiaj ok. 200 wiernych (jeden z nich trzymał transparent z napisem: BROŃMY PRAWDY KAPŁAŃSTWA I KOŚCIOŁA W NARODZIE”). Odmówiono część bolesną Różańca św. Podczas tej modlitwy proszono o Boską interwencję w kraju. Później w kościele odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny, pojednania Polaków. Ksiądz proboszcz Piotr Szołtysik w swoim kazaniu nawiązał do dwóch pierwszych pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski. Przypomniał wezwanie Ojca Świętego, by zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze tej ziemi. Mówił też, że człowiek nie jest w stanie zrozumieć siebie bez Chrystusa, nie można też bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski.

Dzisiaj (14 września) wieczorem spotkanie modlitewne „Polska pod krzyżem” włączyła się parafia św. Marii Magdaleny w Tychach. O godz. 20.00 wierni zgromadzili się z zapalonymi świecami na placu kościelnym pod Krzyżem Misyjnym. Po wspólnej modlitwie procesja przeszła do świątyni, gdzie odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej i konferencja, można było wysłuchać świadectw wiary. O godz. 22.00 rozpoczęła się msza święta z odnowieniem przyrzeczeń chrztu świętego. Spotkanie modlitewne zakończy adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwać będzie również po północy, do godz. 7.00.

ZB

Dodaj komentarz