[Aktualizacja] Rozpoczęły się matury. Jakie tematy z języka polskiego?

0
Matura z jęz. pol. w I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, fot. powiat pszczyński
Reklama

Dziś (4 maja) punktualnie o godzinie 9.00 maturzyści w całej Polsce przystąpili do pisania egzaminu dojrzałości. W pierwszej kolejności zmierzyli się z językiem polskim na poziomie podstawowym. Jakie były tematy?

Jakie były tematy rozprawki z języka polskiego? Jak się dowiedzieliśmy od maturzystów tuż po egzaminie, jeden z tematów nawiązywał do ƒ„Lalki” Bolesława Prusa. „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu” na podstawie „Lalki”. Drugi temat dotyczył ƒ„Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta. Należało, w nawiązaniu do utworu, rozwinąć temat „miasta – przyjaznego czy wrogiego człowiekowi”.

Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna tematy wypracowań brzmiały:

  1. Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
  2. Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Ziemi obiecanej” Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.
  3. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Utwór: „Strych” Beaty Obertyńskiej.

Maturzyści mieli też wykonać zadania do tekstów Ewy Kołodziejek – „Czy zwrot »ciężko powiedzieć« zasługuje na potępienie?, Bohdana Dziemidoka – „O komizmie”, a także do fragmentu „Zemsty” Aleksandra Fredry.

W kolejnych dniach maturzyści obowiązkowo napiszą egzamin z matematyki i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Nie ma w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą to jednak zrobić.

Reklama

Jak informuje rzecznik starostwa pszczyńskiego Marcela Grzywacz, w szkołach prowadzonych przez powiat pszczyński maturzyści najczęściej wybierali rozszerzenie z języka angielskiego, matematyki, geografii i języka polskiego.

Nie będzie obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.

W szkołach prowadzonych przez powiat pszczyński najwięcej tegorocznych absolwentów, bo 173 osoby, przystąpiło do matury w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie. 158 abiturientów pisze egzamin dojrzałości w „Chrobrym”, 34 w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Pszczynie i 18 w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli.

Połamania piór życzyli przystępującym do matury starosta Barbara Bandoła oraz wicestarosta Damian Cieszewski.

– Życzymy wszystkim maturzystom z powiatu pszczyńskiego, aby potrafili zebrać całą wiedzę, którą zdobyli w czasie nauki w szkole średniej, czy to stacjonarnej, czy też tej zdalnej oraz potrafili opanować stres, który zawsze podczas matury towarzyszy. Jesteśmy przekonani, że napiszecie egzamin dojrzałości bardzo dobrze i że będzie to świetny wstęp do waszego dorosłego życia.

Z kolei Marzena Klementa, główny specjalista Działu Organizacyjno-Administracyjnego Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach, poinformowała nas, że dzisiaj (4 maja) do egzaminu maturalnego  z języka polskiego  (poziom podstawowy) w  tyskich szkołach publicznych: czterech liceach ogólnokształcących i sześciu technikach przystąpiło w sumie 762 abiturientów (tegorocznych absolwentów).

Matury potrwają do 20 maja. Przebiegają w reżimie sanitarnym. Ławki ustawione są w bezpiecznej odległości, a po zajęciu w nich miejsca, maturzyści mogą zdjąć maseczki.

(r), źródło: powiat pszczyński, MCO Tychy, własne

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj