Andromedon – Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych

0
Spektakl "Ślepcy" Teatru Kto; fot. Andromedon
Reklama

Od 10 do 12 września w Tychach odbywa się VII Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych Andromedon. Zaplanowano m.in. plenerowe spektakle na placu Baczyńskiego.

Wydarzenia festiwalu odbywają się w różnych częściach miasta – w Gemini Park Tychy, na placu Baczyńskiego, w Teatrze Małym, Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”, w Muzeum Miejskim oraz w Galerii na Wolności.

Do młodszych widzów kierowane są spektakle Teatru Pinezka. Nie zabraknie baśniowych opowieści oraz pantomimy, żonglerki, akrobacji i marionetek. Dla starszych widzów przewidziano spektakle Teatru 3.5 „We dwoje” Teatru HoM „Don Kichot”. Są również propozycje przeznaczone wyłącznie dla widzów 18+: wykład perfomatywny „Ciało” oraz performace Moniki Wachowicz „Okruchy”. Festiwal zakończy plenerowe widowisko Teatru KTO „Ślepcy”.

Organizatorem wydarzenia są Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki oraz Teatr HoM przy finansowaniu Miasta Tychy w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Od 2018 roku mecenasem festiwalu jest CH Gemini Park Tychy. Partnerami od pierwszej edycji są Miejskie Centrum Kultury w Tychach oraz Teatr Mały w Tychach.

11 WRZEŚNIA (SOBOTA), GODZ. 15.00, GEMINI PARK TYCHY
12 WRZEŚNIA (NIEDZIELA), godz. 15.00, PLAC BACZYŃSKIEGO

Epidemia Śmiechu – Teatr Pinezka

Reklama

Wstęp wolny.

Spektakl tworzą Marionetkowe Gwiazdy, które występowały w różnych spektaklach Teatru Pinezka przez ostatnie 30 lat. Wszystkie są ręcznie robione przez Przemysława Grządzielę – dyrektora.

Clown Pinezka objechał z nimi prawie cały świat i zdobył bardzo wiele nagród na różnych festiwalach. Dodatkową atrakcją jest muzyka na żywo z oryginalnej hiszpańskiej katarynki „barrel piano” Flaventia.

Teatr Pinezka to teatr uliczny założony przez Przemysława Grządzielę w 1980 roku w Gdańsku. Specjalnością zespołu jest pantomima, clownada, żonglerka, akrobacje, taniec, sztuka szczudlarska i marionetkowa oraz tradycyjna komedia dell’arte.

11 WRZEŚNIA (SOBOTA), GODZ. 16.00, PLAC BACZYŃSKIEGO

„We dwoje” –  Teatr 3.5

Wstęp wolny.

Razem pracują nad zbliżającymi się nieuchronnie zaślubinami i „prawdziwym” życiem. Wykorzystując bliskie każdemu kody kulturowe dotyczące tego co „powinna” i „powinien” , budujemy historię początku wspólnej drogi typowej słowiańskiej pary. Wykorzystujemy tym samym okazję by porozmawiać o równości, szacunku i tym jak na prawdę funkcjonuje wizerunek dziewczyny na wydaniu w polskich realiach. Wszystko to w konwencji komediowego niemego kina.

Ona – z marzeniami o „prawdziwym” życiu, partnerze marzeń i weselu życia. On- prawdziwie swojski „polski” kawaler. Autentyczny „swój” chłop.

11 WRZEŚNIA (SOBOTA), GODZ. 18.00, MUZEUM MIEJSKIE W TYCHACH. SPEKTAKL WYŁĄCZNIE DLA WIDZÓW DOROSŁYCH!

Wykład performatywny: Ciało – Ewa Wolf i Michał Konior

Wstęp 30 zł.

Katalizatorem do zaistnienia wykładu performatywnego stał się zbiór fotografii- aktów, które Ewa Wolf na przestrzeni kilku ostatnich lat tworzyła szukając odpowiedzi na pytanie w jaki sposób nagie ciało istnieje w przestrzeni. Jak rezonuje z nią, oraz czy jeśli potraktować je jako formę, która przynależy do natury, jest częścią flory, bądź krajobrazu w równym stopniu jak kamień czy drzewo i nadal będzie odbierane jako seksualne. W jaki sposób, jeśli w ogóle, przejawia się w nim duchowość?

W trakcie wykładu prócz monologu stanowiącego dyskurs o ciele i jego naturze: o wstydzie, świętości, złudnej granicy między sacrum i profanum, dochodzi do dialogu niewerbalnego między Ewą Wolf a tancerzem Pawłem Koniorem, który po pierwszym wykładzie performatywnym miał stwierdzić: „nagie ciało jest tak niezwykle bezbronne i bezradne”. Wykład kończy się interakcją z widownią: stworzeniem sieci – capillary conection.

11 WRZEŚNIA (SOBOTA), GODZ. 21.00, PLAC BACZYŃSKIEGO

„Don Kichot” – Teatr HoM

Wstęp wolny.

Don Kichot na podstawie powieści Miguela Cervantesa – najnowsza premiera tyskiego teatru HoM, to monumentalne widowisko plenerowe oparte na klasycznych technikach teatru ulicznego – szczudlarze, gigantyczne machiny, ogień i interakcja z widzem. Spektakl ma jednocześnie formę koncertu gdyż oprawę muzyczną skomponował i wykona na żywo Michał Czachowski, jeden z najbardziej rozpoznawanych i utytułowanych gitarzystów flamenco w Polsce. Towarzyszył mu będzie nie mniej utalentowany saksofonista – Michał Sosna.

„Don Kichot”, Teatr HoM; fot. Andromedon

12 WRZEŚNIA (NIEDZIELA), GODZ. 18.00, GALERIA WOLNOŚCI

„Pójdę za Tobą” – koncet Mariusza „Ozia” Orzechowskiego i Michała Sosny

Wstęp: 30 zł.

Dwa bieguny muzycznych osobowości. Mariusz „Oziu” Orzechowski uznany i nagradzany autor tekstów i piosenek z zacięciem poetyckim; Michał Sosna, zakorzeniony w jassie improwizator o wyjątkowej, niepodrabialnej palecie brzmieniowej. Razem, wspomagając się dobrodziejstwem współczesnej technologii, tworzą na dwa męskie głosy, saksofony, bęben i gitarę formację improwizującą w oparciu (w znakomitej większości) o piosenki Ozia; wyróżniającą się brzmieniem na wszechświatowym rynku muzycznym.

12 września (niedziela), godz. 18.30, Miejska Galeria Sztuki „Obok”. SPEKTAKL WYŁĄCZNIE DLA WIDZÓW DOROSŁYCH!

„Okruchy” – Monika Wachowicz.

Wstęp: 30 zł.

Żyję, Doświadczam, Staję się, Jestem – Wyrażam siebie poprzez działanie, ruch – więc tworzę „miejsce spotkania” – intymny teatr, performance, instalację. W takich właśnie okolicznościach powołałam do życia „Okruchy”, które narodziły się w mojej głowie jeszcze w 2019 r., po spotkaniu z kobietami osadzonymi w areszcie w Katowicach, gdzie prezentowałam mój pierwszy autorski projekt solowy „V”.

Przynosząc Okruchy pragnę mówić językiem ciała i emocji, na którego powierzchni ujrzymy: Ulotność chwil, tumany pyłu Miłości, wiecznego Samospalania, Zaskoczenia, Ewolucji, Cierpienia, Relacji, „Zgrabnej udręki” czy jednak przede wszystkim Walki, o której pragnę mówić najgłośniej. Dlaczego?

12 WRZEŚNIA (NIEDZIELA), GODZ. 20.30, PLAC BACZYŃSKIEGO

„ŚLEPCY” -Teatr Kto

Wstęp wolny.

Monumentalne widowisko plenerowe – 11 lat po premierze – w roku, w którym pandemia koronawirusa dotyka świat, jest tym bardziej gorzką diagnozą mechanizmów rządzących współczesnym światem, nieracjonalnych wyborów, strachu, nieuczciwości i dezinformacji.

Coś, co wczoraj wydawało się fikcją, dzisiaj może okazać się rzeczywistością… Oni powtórzą potworność i piękno. Będą dla siebie dobrzy i będą się zagryzać. Stworzą swego boga bieli i ulepią sobie białe piekło. Przeprowadzą krucjaty. Będą sprawiać ból, powtórzą stare gesty czułości, sięgną dna rozpusty. Paweł Głowacki, „Dziennik Polski”, Kraków.

Teatr KTO zainaugurował swoją działalność w 1977 roku. Od tamtej pory zespół gościł w ponad 250 miastach w przeszło 40 krajach na 5 kontynentach. Niezmiennie od 44 lat jego dyrektorem jest Jerzy Zoń.

Andromedonowi towarzyszy wystawa prac artystek grupy SIS (Izabela Wądołowska, Agnieszka Kuśpiel, Aneta Mlaś) w Galerii na Wolności ( Plac Wolności 3), w dniach 10-12.09, w godz. 10.00 do 17.00. Przez te trzy dni artystki będą pracować nad kolejnymi obrazami w przestrzeni wystawowej. Zagwarantowana dobra kawa, herbata i ciepła rozmowa.

(J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here