Aparatura medyczna za 5,3 mln zł od województwa dla Tychów

0
Jakub Chełstowski (z lewej), jeszcze jako tyski radny (obecnie marszałek województwa śląskiego), w dyskusji z Andrzejem Dziubą, prezydentem Tychów, w przerwie sesji Rady Miasta Tychy, fot. ZB

Aparatura medyczna za 5,3 mln zł od województwa dla Tychów. Prawie 5,3 mln zł województwo śląskie wyda na pomoc finansową dla miasta Tychy. Pieniądze te przeznaczone zostaną na zakup aparatury medycznej z przeznaczeniem dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez, który 2 lata temu miasto Tychy całkowicie przejęło od województwa śląskiego. Nie tylko tyski szpital będzie beneficjentem decyzji podjętej 4 marca br. przez sejmik. Przeznacza ona w sumie dodatkowe 10 mln zł na służbę zdrowia w regionie, choć, jak podkreśla marszałek Jakub Chełstowski z PiS, poprzedni zarząd, doprowadził do zadłużenia województwa.

– Mimo, że po zarządzie poprzedniej kadencji jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji finansowej, zadłużenie województwa wynosi obecnie 606,1 mln zł, staramy się efektywnie zarządzać finansami i znajdujemy środki na ochronę zdrowia i bezpieczeństwo publiczne – mówił podczas sesji sejmiku Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

W poniedziałek 4 marca sejmik przeznaczył dodatkowe 10 mln zł na służbę zdrowia. Wśród beneficjentów jest m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach należący do spółki Megrez. Przypomnijmy, 5 października 2017 r. podpisano umowy, na mocy których miasto Tychy, odkupując wszystkie udziały województwa śląskiego w spółce Megrez oraz nieruchomości z tym związane, stało się dominującym właścicielem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Edukacji. Był to końcowy etap batalii przeciwko przekazaniu WSS w Tychach w prywatne ręce. Andrzej Dziuba, prezydent Tychów na początku nie chciał bowiem przejąć tej placówki od ówczesnego marszałka, zmienił zdanie po proteście zorganizowanym m.in. przez Jakuba Chełstowskiego, który był w tym czasie tyskim radnym (więcej na ten temat tutaj).

Wśród beneficjentów poniedziałkowej decyzji sejmiku jest nie tylko Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach (dostanie od województwa aparaturę medyczną za prawie 5,3 mln zł, czytaj też tutaj), ale też Szpital Kolejowy w Wilkowicach-Bystrej, który otrzyma 2,6 mln zł na modernizację drogi dojazdowej dla potrzeb bezpiecznego transportu chorych, i Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Katowicach oraz Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu (mają otrzymać ok. 1,4 mln zł na świadczenia zdrowotne z zakresu medycyny pracy wynikające ze zwiększonej liczby uczniów w szkołach kształcących w zawodzie).

W ramach budżetu zarezerwowano także pieniądze na objęcie udziałów w spółkach zdrowotnych samorządu województwa śląskiego. Chodzi o: Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu sp. z o.o. – dofinansowanie modernizacji bloku operacyjnego (1 975 000 zł), Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce-Zdroju sp. z o.o. – dofinansowanie projektu „Kompleksowy rozwój infrastruktury uzdrowiskowej ŚCRU, w tym rewitalizacja parku zdrojowego wraz z budową tężni solankowej” (800 000 zł). Spółki te pozyskały środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na realizację inwestycji zdrowotnych.

Pół miliona zł, jak słyszymy, zostanie przeznaczone w ramach dotacji dla organizacji zajmujących się ratownictwem wodnym. Ma to przyczynić się do usprawnienia akcji ratunkowych oraz ułatwienia szybkiego niesienia pomocy. Ta inicjatywa zarządu województwa jest powrotem do modelu finansowania, z którego zarząd poprzedniej kadencji wycofał się w 2016 roku. Wsparcie dla organizacji ma być udzielone w drodze konkursu.

– Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, jak i turystów jest dla nas bardzo ważna. Ratownicy wodni z poświęceniem wykonują swą pracę, ratując życie osób w niebezpieczeństwie – powiedział marszałek Chełstowski. – Wiemy, że borykają się z brakiem sprzętu i potrzebują się ciągle szkolić. Przeznaczając pieniądze z budżetu województwa na ten cel, chcemy dać przykład, jak ważne są działania na szczeblu samorządowym na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego w województwie śląskim.

W budżecie województwa, jak słyszymy, zarezerwowano także 480 tys. zł na dofinansowanie doposażenia nieoznakowanych pojazdów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w urządzenia do rejestracji zachowania uczestników ruchu, celem eliminacji tzw. piratów drogowych.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here