Arcybiskup poświęcił dzwon dla Sanktuarium św. Walentego

0
Poświęcony przez abp. Skworca dzwon do sanktuarium nieśli harcerze; fot. Lech Gawin

Uroczysty charakter miała dzisiejsza (13 lutego) liturgia odpustowa ku czci św. Walentego, patrona Bierunia.

O godz. 17.00 wierni zebrali się w kościele pw. św. Bartłomieja na mszy świętej koncelebrowanej przez arcybiskupa Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego oraz gościa z Francji – biskupa Jeana Louisa Balsa (diecezja Viviers). Wśród koncelebransów byli też kapłani bieruńscy i z sąsiednich miejscowości.

W trakcie nabożeństwa abp Skworc poświęcił nowy dzwon o imieniu „Stanisław” – na cześć pochodzącego z Bierunia śp. kardynała Stanisława Nagiego. Dzwon będzie wzywał wiernych do udziału we mszach św. w Sanktuarium św. Walentego (drewnianym kościółku).

Homilię w języku francuskim (tłumaczył jeden z kapłanów) wygłosił bp Balsa. Po nabożeństwie wyruszyła procesją z pochodniami do sanktuarium. Poprowadziła ją orkiestra dęta kopalni „Piast-Ziemowit”. W orszaku największą uwagę wzbudzali bieruńscy harcerze, którzy nieśli dzwon. Po drodze procesja zatrzymała się przy pomniku św. Walentego, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystość zakończyła się w drewnianym kościółku, gdzie znajdują się relikwie patrona Bierunia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here