Arcybiskup Skworc odwiedził chorych

0
Abp Wiktor Skworc w tyskim szpitalu w 2016 r.; fot. J. Jędrysik

W czwartek, 11 lutego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Megrez w Tychach odbyły się centralne obchody Światowego Dnia Chorego w Archidiecezji Katowickiej. Święto obchodzone jest po raz 24, zawsze w dniu wspomnienia w Kościele powszechnym pierwszego objawienia Maryi w Lourdes. Ustanowił je Jan Paweł II. W szpitalnej kaplicy Matki Bożej Uzdrowienia Chorych metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawił mszę św., błogosławił chorych Najświętszym Sakramentem oraz odwiedził pacjentów w na dwóch oddziałach szpitalnych.

Abp. Skworca przywitał zarząd spółki Megrez zarządzającej szpitalem: prezes Magdalena Szulc i wiceprezes Krzysztof Leki oraz wiceprezydent Tychów ds. społecznych Daria Szczepańska. W szpitalnej kaplicy Matki Bożej Uzdrowienia Chorych zgromadzili się nie tylko pacjenci szpitala, ale i chorzy nie będący aktualnie pod opieką placówki. Przybyły też ich rodziny, opiekunowie i personel medyczny.

Witając arcybiskupa Wiktora Skworca, ks. Łukasz Stawarz, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez w Tychach, a zarazem archidiecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia i Chorych przypomniał, że w trwającym Roku Miłosierdzia jeden z uczynków miłosierdzia względem ciała – chorych nawiedzać – nabiera szczególnego znaczenia.

– Droga do bliźniego jest drogą do Jezusa. On bowiem objawia się w twarzach umęczonych cierpieniem, w słabych, najmniejszych, opuszczonych, zmarginalizowanych. Śpieszmy do nich z posługą czułości, naśladując Maryję miłosierną, jak jej miłosierny syn – mówił w kazaniu abp Wiktor Skworc podkreślając, że Maryja sama cierpiąc, rozumie cierpiących i do niej trzeba się uciekać. Metropolita wspomniał o tajemnicy cierpienia, poprzez które Jezus często przybliża nas do siebie.

Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem
Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

Po mszy św. abp Skworc błogosławił każdemu choremu indywidualnie Najświętszym Sakramentem oraz odwiedził pacjentów na oddziałach: neurologicznym i chirurgii ogólnej. Rozmawiał m.in. z Józefem Kalitą, który czuwał przy łóżku żony Gertrudy. – Dobrze, że pan tu jest przy małżonce. To jest świadectwo miłości i miłosierdzia. Ile to już lat po ślubie? – mówił abp Skworc. – Dwadzieścia sześć. Mamy tylko ślub kościelny. Jestem tu codziennie. Tak trzeba – odpowiedział tyszanin.

W archidiecezji katowickiej nabożeństwo z okazji XXIV Światowego Dnia Chorego odbywały się również w Mikołowie, gdzie w Szpitalu św. Józefa mszę św. odprawił ks. dr Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Z kolei w katowickim Hospicjum Cordis, a później w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej nabożeństwom przewodniczył pochodzący z Paprocan ks. bp Marek Szkudło. Mszę św. w klinice w Ochojcu odprawił ks. bp Adam Wodarczyk, a w katowickim Szpitalu Klinicznym im. A Mielęckiego ks. abp senior Damian Zimoń. Nabożeństwa połączone były – tak jak w Tychach – z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem lub udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych i odwiedzinami chorych w salach szpitalnych.

Rozmowa z pielęgniarką
Rozmowa z pielęgniarką

Kwiaty, które metropolita katowicki otrzymał w Tychach, ofiarował na ołtarz kaplicy szpitalnej Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Wspominamy o tym, bo w tym roku obchodzi ona jubileusz 15-lecia. Została poświęcona w 2001 r. przez ks. abp. Damiana Zimonia. Budowniczymi byli: ks. kapelan Antoni Wala (zm. w 2006 r.), architekt Grzegorz Ratajski oraz rzeźbiarz Antoni Toborowicz. Kierownikiem robót i wykonawcą był Piotr Gałuszka. Więcej na temat kaplicy można znaleźć na stronie www.kaplica.tychy.pl, utworzonej niedawno przez ks. kapelana szpitalnego Łukasza Stawarza. Od 1 listopada ubiegłego roku jest on również – z nominacji abp. Wiktora Skworca – archidiecezjalnym duszpasterzem Służby Zdrowia i Chorych. Ks. Stawarz stał się tym samym duchowym opiekunem lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i innych pracowników służby zdrowia oraz wszystkich ludzi chorych w Archidiecezji Katowickiej, a zarazem koordynatorem pracy kapelanów szpitalnych i hospicyjnych na tym terenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here