Aspekty prawne przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu. CEEB prawdę ci powie

0
fot. Julia Schwab z Pixabay
Reklama

Celem nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji jest walka ze smogiem i ubóstwem energetycznym oraz poprawa efektywności energetycznej budynków. Czyli chodzi o zwalczanie skutków takiego ubóstwa i jego przyczyn.

Serwis Rzeczypospolitej Polskiej (gov.pl ) główne cele nowelizacji przedstawia następująco: walka ze smogiem i ubóstwem energetycznym oraz poprawa efektywności energetycznej budynków. W efekcie zmienione prawo ma doprowadzić do eliminacji emisji pyłów, pochodzących z tzw. niskiej emisji, czyli z sektora komunalno-bytowego (są to najczęściej indywidualne gospodarstwa domowe, niewielkie, lokalne kotłownie, warsztaty i zakłady usługowe). Wsparciem w realizacji tych zadań ma być przede wszystkim uruchomienie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz usprawnienie działania programu „Czyste Powietrze” i programu „Stop Smog”.

SRP informuje, że ponad 80 proc. budynków jednorodzinnych w Polsce ogrzewanych jest paliwami stałymi, w tym 3 mln z użyciem przestarzałych technologicznie kotłów na węgiel i drewno, emitujących znaczne ilości zanieczyszczeń. Z kolei ponad 70 proc. domów jednorodzinnych nie ma żadnej izolacji cieplnej lub jest słabo ocieplona.

Aby skutecznie walczyć z ubóstwem energetycznym, jego przyczynami (m.in. niską efektywnością energetyczną budynków)  i skutkami – czyli smogiem, trzeba najpierw zgromadzić rzetelną bazę danych. Służyć ma temu Centralna Ewidencji Emisyjności Budynków. CEEB, jak informuje gov.pl, ma być mechanizmem informatycznym służącym do identyfikowania źródeł niskiej emisji z budynków. W ewidencji tej zostaną zebrane kluczowe informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. System umożliwi zbieranie danych dotyczących nie tylko stanu energetycznego budynków, ale i form pomocy publicznej przyznanych na termomodernizację lub wymianę kotłów w budynkach. Zawarta tu będzie informacja o formach pomocy społecznej lub innych formach wsparcia udzielanych ze środków publicznych mieszkańcom domów pomocy społecznej.

Szacuje się, że inwentaryzacja obejmie ok. 5-6 mln budynków, wstępnie będzie to 500 tys. budynków rocznie. Powszechna inwentaryzacja budynków zostanie połączona ze składaniem deklaracji pisemnych dotyczących źródeł ciepła i spalania – do końca 2021 r.

Reklama

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj